Betonarme sıvı depolarının farklı yönetmeliklere göre karşılaştırmalı deprem analizi
Seismic analyses of reinforced consrete tanks according to some main codes with comparatively
- Tez No: 244538
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DOĞANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sıvı depolarının depreme karşı tasarımı, günümüzde çok önem kazanmıştır. Zira son zamanlarda meydana gelen depremlerde sıvı depolarının depremlerde hasar görmesi ya da göçmesi sonucu birçok istenmeyen olay meydana gelmiştir. Bu istenmeyen olayların başında içme ve kullanım sularının temin edilememesi, çıkan yangınların kontrol edilememesi gibi olaylar gelmektedir.Bu bağlamda çalışmanın amacı; uygulamada çalışan teknik elemanlara, sıvı depolarının hesap ve tasarımını yaparken yol gösterici olması için, bu konuda Dünya'da yürürlükte bulunan önemli yönetmelik hükümlerini ve örnekler üzerinde hesap şekillerini karşılaştırmalı olarak sunmaktır. Böylece ülkemizde bu konuda proje yapacak olan mühendisler tez kapsamında sunulan pratik çözüm yöntemlerini kendi problemlerine uygulayarak gereken hesapları yapabileceklerdir.Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak sıvı depoları hakkında genel bilgiler ve çalışmanın amacı verilmekte, geçmişte bu konuda yapılan çalışmalara ve çıkartılan standard/yönetmeliklere ilişkin literatür irdelenmektedir. Burada yerüstü, ayaklı ve gömme depolar hakkında genel olarak bilgi verildiğini ancak diğer tüm depolar için uygulama yapılmasına rağmen, gömme depolarla ilgili çözüm yapılmadığını belirtmek uygun olmaktadır.İkinci bölüm, yapılan çalışmalar bölümü olup, bu bölümde silindirik ve dikdörtgen depoların her biri için sığ/derin, rijit/esnek kabul durumları dikkate alınarak depolara ilişkin sayısal uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan ayaklı depolar için de çerçeve taşıyıcı sistemli ayaklı deponun deprem hesabına ilişkin uygulama yapılmaktadır. Uygulamalarda Housner yöntemi ile Eurocode?8 ve ACI 350 hükümleri dikkate alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde sayısal uygulamalardan elde edilen bulgular irdelenmektedir. Bu bölümde tablolar halinde elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.Dördüncü bölümde çalışmadan çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler sunulmaktadır. Yapılan sayısal uygulamalarda Eurocode?8 göre elde edilen sonuçların genel olarak daha güvenli tarafta sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of liquid tanks according to earthquake has been more popular recent years. Many unwanted events for community have occurred due to damage or collapse of liquid storage tanks. Sortage of drinking water and uncontrolled fires are some vital examples of these unwanted events.According to above comments, the dynamic analysis of liquid tanks is really very important for the design of this type of structure.The main purpose of this study is selected as to give necessary information to the engineers who design the tanks. These necessary informations contain main codes requirements used n the World and Housner method.Performed study for this purpose has four chapters. In this study, in the first chapter initially it has been given general information?s about liquid tanks and purpose of study. And then literature survey has been presented. It has also been given necessary formulation and design principles for all tank groups except unground tanks in this chapter.In the second chapter numerical studies carried out scope of this study are presented. These numerical studies have been done with reference to Housner method, requirements of Eurocode?8 and ACI 350 standards.The third chapter is devoted to evaluate findings obtained from this study. Findings given in tables have been compared in this chapter.In the fourth and the last chapter it has given place to the results and suggestions. It is determined that results according to Eurocode 8 give safier results.