Asfaltit asfaltının özelliklerinin belirlenmesi ve geleneksel rafineri asfaltı ile karşılaştırılması
Determine the properties of asphaltite asphalt and compare with refinery asphalt
- Tez No: 244543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Asfalt, yol kaplama karışımlarında agregaların birbirine bağlanmasında kullanılan temel bir bağlayıcıdır. Kökeni petrol olmakla beraber petrolün damıtılmasıyla çökeltim kulesinin dibinde kalan çökelekten oluşur. Bunun haricinde doğal göllerde de bulunabilmektedir.Asfalt petrolün damıtılmasıyla elde edildiğinden petrol üretme olanağına sahip olmayan ülkeler petrolü ithal etmek zorunda kalmaktadırlar.Bu noktada ülkemizin petrol ithal eden bir ülke olduğu gerçeğini ve her yıl 20 milyon tondan fazla petrol ithal ettiğimizi hatırlatmanın faydası vardır. Ülkemiz kaynakları bol olan bir ülke olmadığından bu soruna bir çözüm bulunması gerekmektedir.Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bir kaynaktan faydalanabileceğimizden bahsetmek gerekmektedir. Şırnak ili sınırları içerisinde ocaklardan çıkarılan, kömüre benzerliği sebebiyle uzun yıllar boyunca kömür olarak kullanılmış olan ?asfaltit? adı verilen bir agreganın içerisinde bulunan asfalt sayesinde ülkemizin asfalt ithali sorununa çözüm olabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada asfaltit asfaltı ile geleneksel rafineri asfaltı fiziksel ve kimyasal olarak karşılaştırılmış ve asfaltit asfaltının kullanılabilirliği araştırılmıştır.Yapılan ön çalışmalarda asfaltitten çözücüler yardımıyla çıkarılan asfalt ile geleneksel asfalt numuneleri KTÜ Kimya Bölümü laboratuarlarında IR deneylerine tabi tutulmuş ve arada büyük benzerlikler görülmüştür. Bu benzerlikler fiziksel özellikler açısından da benzerlikler olabileceği yönünde yorumlanmıştır.Bu yorumdan hareketle asfaltit asfaltı üzerine standart asfalt kalite kontrol deneyleri uygulanmış ve elde edilen sonuçlar TS 12591 standartlarıyla karşılaştırılmıştır.Deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar umut verici olmaktadır. Asfaltit asfaltının, geleneksel asfaltın yerine kullanılabilirliğinin araştırılmasına devam edilmesi yolunda önemli katkılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Asphalt is the basic material which is using for binding the aggregate in asphalt road pavement mixtures. Petroleum origin asphalt obtains from the sediments in the bottom of the distillation tower. Beside that way asphalt can be obtain from the asphalt lakes.Countries which can not produce oil need to export the oil from the other country because of obtain asphalt from oil.At that point it is necessary to remind that Turkey is not a country which can be produce oil and export nearly 20 million tons of oil. Turkey is not a rich country for that reason it is really necessary to solve this problem.It is necessary to remind a material from Şırnak in the Southeast Anatolia called as Asphaltite , which is similar of coal and used as a coal will be a solution of the asphalt problem of Turkey by its asphalt content.In this study asphaltite asphalt and refinery asphalt compared by physical and chemical properties and investigate asphaltite asphalt usage.In preliminary studies asphaltite asphalt separate from the asphaltite by the strong solvent like toluene and in K.T.U Chemical Department laboratory made IR tests on asphaltite asphalt and refinery asphalt. There are some similarities in both sample IR test result and this make us think that there will be physical similarities.