Bazı ahududu ve böğürtlen çeşitlerinin hayrat (Trabzon) ekolojik koşullarına adaptasyonu
Adaptation of different raspberry and blackberry cultivars in hayrat province (Trabzon/Turkey)
- Tez No: 244558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma 2007-2008 yıllarında Hayrat (Trabzon) ekolojisinde yerli ve yabancı orijinli 10 ahududu (Malling Jevel, Norna, Canby, Willamette, Schoneman, Veten, Golden Queen, Heritage I, Heritage II, Tulameen), 8 böğürtlen (Gazda, Orkan, Ness, Jumbo, Chester, Black Satin, Bursa-1, Bursa-2) çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Bu çalışma boyunca çeşitlerin fenolojik özellikleri, vejetatif gelişmesi, verim ve verim unsurları, meyvelerin duyusal, fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir.2007 ve 2008 yılı ortalamalarına göre ahududu çeşitlerinde sürgün başına verim Norna, Heritage II ve Veten çeşitlerinde sırasıyla 139.42, 125.90 ve 124.46 g, böğürtlen çeşitlerinde ise Orkan, Jumbo, Black Satin, Ness ve Chester çeşitleri sırasıyla 1154.07, 676.74, 599.21, 582.36 ve 577.58 g ile en verimli çeşitlerdir. On tane meyve ağırlığı bakımından ise ahududu çeşitlerinden Tulameen, Schoneman ve Heritage II çeşitleri sırasıyla 23.36, 22.47 ve 21.02 g, böğürtlen çeşitlerinden Ness, Jumbo ve Orkan sırasıyla 47.93, 46.90 ve 40.36 g ile en yüksek ortalamaya sahiptirler.pH değerleri bakımından ahududu çeşitlerinden Veten, Golden Queen ve Heritage II çeşitleri sırasıyla 3.99, 3.87 ve 3.79, böğürtlen çeşitlerinden Jumbo, Ness ve Chester çeşitleri sırasıyla 3.34, 3.22 ve 3.17 ile en yüksek pH değerlerine sahiptirler.İki yıllık deneme sonuçlarına göre Hayrat (Trabzon) koşullarında ahududu çeşitlerinden Norna, Veten, Tulameen ve Heritage II çeşitleri, böğürtlen çeşitleri içerisinde ise Orkan, Jumbo, Ness ve Black Satin çeşitleri öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on 10 cultivars of raspberries and 8 cultivars of blackberries, in Hayrat(Trabzon) ecology between 2007 and 2008 years. Throughout the study phenological characteristics, vegetative growth performance, yield and yield compenents, sensible, physical and chemical characteistics of the fruits were determined.According to the results of 2007 and 2008 years, yield per branch in raspberry cultivars Norna, Heritage II and Veten with 139.42, 125.90 and 124.46 g respevtively and in blackberry cultivars Orkan, Jumbo, Black Satin, Ness and Chester with 1154.07, 676.74, 599.21, 582.36 and 577.58 g, respectively were determined as most productive cultivars. In raspberry cultivars Tulameen, Schoneman and Heritage II with 23.36, 22.47, 21.02 g, and in blackberry cultivars Ness, Jumbo and Orkan with 47.93, 46.90 and 40.36 g had most average ten fruit weight.In raspberry cultivars Veten, Golden Queen and Heritage II with 3.99, 3.87 and 3.79 respectively and in blackberry cultivars Jumbo, Ness and Chester with 3.34, 3.22, and 3.17 respectively had most pH.According to the trials, in Hayrat conditions Norna, Veten, Tulameen and Heritage II are productive raspberry cultivars. Cultivars Orkan, Jumbo, Ness and Black Satin are productive blackberry cultivars.