On the solutions of non-linear boundary value problems
Doğrusal olmayan sınır değer problemlerinin çözümleri üzerine
  1. Tez No: 244580
  2. Yazar: HATİCE YARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde, doğrusal olmayan iki nokta sınır değer problemlerinin yaklaşık çözümünü diferansiyel dönüşüm yöntemi ile verdik. Bu yöntemin lineer ve lineer olmayan denklemlerin çözümüne uygulanabilirliğini bazı örneklerle tartıştık. Elde edilen sonuçlar tam çözüme, Belmann ve Kalaba yaklaşımına iyi bir uyum göstermiştir. Bu sonuçlar verilen tekniğin doğruluğunu ve uygulaması kolay bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present the differential transformation method for the solution of non-linear two point boundary value problems. The method has been discussed with some examples which are presented to show the ability of the method for linear and non-linear equations. The results obtained are in good agreement with the exact solution , Belmann and Kalaba approaches. This result show that the technique introduced here is accurate and easy to apply.