Production and characterization of al-based metal matrix composites by high energy ball milling and squeeze casting techniques
Metal matriksli kompozitlerin yüksek enerjili bilyalı değirmenle ve sıkıştırmalı döküm yöntemiyle üretimi ve karekterizasyonu
- Tez No: 244591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, EN AW-2017 (%3,9 Cu, %0,6 Mn, %0,7 Mg, ve %94,8 Al) matriksli hacimce % 5 ve % 15 oranında SiC partikül takviyeli metal esaslı kompozitlerin, yüksek enerjili bilyalı değirmenle ve sıkıştırmalı döküm yöntemlerini kullanarak başarılı bir şekilde üretimi gerçekleştirilmiştir.Katılaşma esnasındaki sıkıştırma basıncının, mikro yapı üzerindeki etkisi ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelemelerde bulunulmuştur. SiC partiküllerinin yaşlanma davranışı ve mikro yapı üzerine etkisi incelenmiştir. SiC partiküllerinin mikro yapı içerisinde genelde homojen dağıldığı da görülmüştür.Kompozit malzemelerimizin porozite oranlarını % 0,5'in altında olduğu saptanmıştır. Anayapı ve kompozit malzemeler için T6 ısıl işlemi uygulanmıştır. Kompozit malzemelerde SiC partiküllerinin artan hacim oranıyla sertlik değerlerinde de artış gözlenmiştir. T6 ısıl işlemi sonrası % 15 SiC içeren kompozitin, % 5 SiC içeren kompozit malzememize göre daha fazla sertlik artışı gözlenmiştir.Üretilen % 5 SiC takviyeli kompozit malzememizin çekme mukavemeti, akma mukavemeti ve uzama değerleri sırasıyla 213 MPa, 130 MPa ve % 3,73 tür. % 15 SiC takviyeli kompozit malzemenin ise sırasıyla çekme mukavemeti, akma mukavemeti ve uzama değerleri de, 208 MPa, 190 MPa ve % 3,16 dır. Kompozitlerin kırılma davranışı, kompozitlerde hasarın anayapı ve katkı fazında aynı anda gelişerek meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, composites of an aluminium-copper alloy EN AW-2017 (3.9Cu, 0.6Mn, 0.7Mg, bal. Al, wt.%) containing 5 and 15 vol. % particulate silicon carbide reinforcement matrix alloy samples were successfully produced by high-energy ball milling and squueze casting process.The effect of squeeze pressure during solidification was evaluated with respect to microstructural characteristics using optical microscopy and SEM. This study presents the effect of SiC particles on the aging behavior, and mechanical properties. Squeeze cast microstructure showed relatively uniform reinforcement distribution.The porosity level of composites was found to be below 0.5 vol.%. T6 heat treatment was applied for the matrix and composites. In composites, hardness increased with increasing volume fraction of SiC. After T6 heat treatment, The composite with 15 vol.% SiCP exhibited higher increase in hardness in comparison to matrix and the composite 5 vol.% SiCP.Ultimate tensile strength, yield strength and elongation the produced of 5 vol.% SiC composite were found to be 213 MPa, 130 MPa and 3.73% respectively. For 15 vol. % SiC composites, ultimate tensile strength, yield strength and elongation were measured as, 208 MPa, 190 MPa and 3.16% respectively. Fracture behaviour showed that, the failure in composites occurs in both the matrix and particles simultaneously.