Madencilikte bilgisayar uygulamaları ve surpac yazılımı ile bir ocak planlaması
Computer applications in mining and a mining production planning with a use of surpac computer program
  1. Tez No: 244592
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖNGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇELİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir maden yatağının işletilmesi uzun yıllar süren, büyük yatırımlar gerektiren ve büyük risk taşıyan bir operasyondur. Böyle bir operasyona girişilmeden önce operasyonu karlı kılacak olan işletme sınırlarının ve işletilebilir cevher tonajının belirlenmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı, açık işletme dizaynının bilgisayar destekli olarak; kendini madencilik sektöründe kanıtlamış ve günümüzde gerek yeraltı gerek açık ocak olarak birçok büyük maden ocağında kullanılan Surpac Vision paket programı yardımıyla halen proje çalışması devam eden ve önümüzdeki yıllarda işletilmesi düşünülen MUĞLA Milas mevkiinde Yeniköy Linyitleri İşletmesine bağlı Işıkdere linyit yatağına uygulanmasıdır. Bu çalışma yataktaki sondaj verilerinin jeoistatistiksel değerlendirilmesini, damarın üç boyutlu dizaynını, rezerv hesaplamalarını, blok model oluşturulmasını, üç boyutlu basamak dizaynının yapılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Mining a mineral deposit is an operation which lies over a lot of years and which implies a big investment and risks. Before considering such an operation one must know the form of the ultimate surface and the tonnage to mine for having a beneficial operation. The aim of this study is to compare as a computer based open pit mine design the application of Yeniköy Lignite Enterprising Işıkdere coal deposit in Muğla Milas place by Surpac Vision Software that uses both underground mine planing and open pit mine planning in many great mines and nowadays it has proved itself in mining industry. This study includes contcuhed the geostatistical evaluation of drilling data, 3-D (three dimension) design of seam the reserve estimation creating block model, the beach design with three dimensions.