Aydın/Çine yöresi gözlü gnayslarının zenginleşebilirliğinin araştırılması
Investigation on the enrichment of augengneisses of the Çine area/Aydin
- Tez No: 244597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK MALAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sodyum feldspatın kullanım alanı bulmasının yanında, Menderes masifinde milyonlarca ton ile ifade edilen gözlü gnaysların değerlendirilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bugünkü rakamlarla 50 bin ton potasyum feldspat yurt dışından ithal edilmektedir. Her yıl yüzde 15 ? 20 büyüyen bir pazar olarak düşünüldüğünde, potasyum feldspata olan talep her geçen gün artacaktır. İşte tüm bu gelişmeler, gözlü gnaysların değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.Bu çalışmada, Menderes masifindeki gözlü gnayslara uygulanan zenginleştirme işlemleri sonucu gözlü gnayslardan potasyum ve sodyum içerikli feldspat elde edilebilirliği araştırılmıştır.Zenginleştirme prosesleri olarak; yüksek alan şiddetli yaş manyetik zenginleştirme, flotasyon ve ayrıca bu iki prosesin birleşiminden oluşan temizleme devreli zenginleştirme deneyleri yapılmıştır. Manyetik zenginleştirme, mika ve ağır mineral flotasyonu ve feldspat ve kuvars ayırımının ard arda yapılması ile sodyum ve potasyum toplam tenöründe satılabilir ürün için gerekli olan rakamsal değere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need to utilize large augengneisses deposits near Menderes region becomes important in present time, in addition to utilizing sodium feldspar. Today, Turkey imports about 50.000 tons of sodium feldspar from other contries. The demand to sodium feldspar increases by about 15 to 20 percent each year, thus, the need to utilize augengneisses deposits becomes vital for the country in the future.The aim of this study is to process feldspar containing potassium and sodium from augengneisses deposits using mineral processing methods. The processes used in this investigation are high gradient wet magnetic methods, flotation, and combination of these two methods. A product suitable to industry was produced by using magnetic separation to remove titanium and iron first, then, flotation was applied to separate mica and heavy minerals. In final stage, feldspar was separated from quartz, again by feldspar flotation.