Computer aided analysis of a plate subjected to a circular moving load
Dairesel hareketli yük altındaki plakanın bilgisayar destekli analizi
  1. Tez No: 244598
  2. Yazar: ELİF BURCU YEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hareketli yük problemi mühendisler tarafından kirişler ve plakalar gibi çeşitli mühendislik yapılarında incelenmektedir. Bu tezde, dairesel hareketli yük altındaki plakaların titreşim analizleri sonlu eleman yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Plakanın sonlu eleman modelini yaratmak için ANSYS parametrik dizayn dili dairesel yörünge dikkate alınarak kullanılmıştır. Bir tekil noktasal yük dairesel yörünge üstünde hareket ettirilmiştir. Dairesel hareketli yükün genliği plaka üstünde harmonik olarak değiştirilmektedir. Plakanın ilk iki doğal frekansı uyarım frekansı olarak harmonik dairesel hareketli yükte kulanılmıştır. Dinamik zaman cevabı, plakanın merkezinden elde edildi. Plakanın doğal frekansları modal analiz ile elde edilmiştir. Sonuçlar referans çalışma ile karşılatırılmıştır. Dairesel yörüngenin yarıçapının, hareketli yükün zorlama frekansı ve dönüş hızı büyüklüğünün etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Moving load problem is investigated by engineers in various engineering structures such as beams and plates. In this thesis, vibration analyses of plates subjected to a circular moving load are realized by using the finite element method. ANSYS parametric design language is used to create the finite element model of the plate considering circular trajectory. A single point load is moved over the circular trajectory. The amplitude of the circular moving load changes harmonically on the plate. The two excitation frequencies corresponding to the first two natural frequencies of the plate are used in the harmonic circular moving load. The dynamic time response is obtained from the middle point of the plate. Natural frequencies of the plate are found with the modal analysis. The results are compared with the reference study. The effects of the radius of the circular path, forcing frequency and rotating speed of the moving load are investigated.