Mikrodalga yöntemiyle bazı triazol bileşiklerinin katı faz ortamında sentez ve indirgenme reaksiyonları
Synthesis and reduction reaction of some triazole compounds in the solid phase condition by using microwave method
- Tez No: 244623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHİTTİN KAHVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada, özellikle ev tipi mikrodalga cihazlar için daha güvenli ve çevreci olan çözücüsüz ortamda; karbonil grubu içeren yeni triazol 5-on bileşikleri sentezlenmiş ve yine çözücüsüz ortamda bu karbonil bileşikleri asimetrik karbon atomu içeren hidroksil grubuna indirgenmiştir. Sentezler geleneksel yöntemler ile tekrarlanıp verimler karşılaştırılmıştır.Bu amaçla ilk olarak literatürdeki yönteme göre çeşitli nitril bileşiklerinden iminoester hidroklorürler (1-10) elde edilmiş yine literatürdeki yönteme göre bu iminoester bileşiklerinden ester etoksikarbonilhidrazon (11-20) bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen hidrazon bileşikleri ile ilk olarak p-aminoasetofenon bileşiği mikrodalga ışımaya maruz tutulmuş ve 3-alkil(aril)-4-(4-asetilfenil)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on (21-30) bileşikleri elde edilmiştir. Daha sonra hidrazonlar ile p-aminobenzofenon bileşiği mikrodalga ışımaya maruz tutulmuş 3-alkil(aril)-4-(4-benzoilfenil)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on (31-40) bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen 21-30 bileşiklerindeki triazol N-4 azotuna bağlı karbonil grubu alümina varlığında NaBH4 ile mikrodalga ışıma kullanılarak hidroksil grubuna indirgenmiş ve 3-alkil(aril)-4-(4-[1-hidroksietil]fenil)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on (41-50) bileşikleri elde edilmiştir. Yine elde edilen 31-40 bileşiklerindeki karbonil grubu aynı şekilde indirgenmiş ve 3-alkil(aril)-4-(4-[hidroksi(fenil)metil]fenil)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on (51-60) bileşikleri elde edilmiştir.1,2,4-Triazol-5-on bileşiklerinin geleneksel yöntemle 4-5 saat süren sentez çalışmaları mikrodalga ışıma kullanarak 4 dakika gibi kısa sürede gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu bileşiklerdeki karbonil grubu 4 ve 13 dakika gibi kısa bir sürede indirgenmiştir. Böylece bu bileşiklerin ev tipi mikrodalga fırın ile sentezi için güvenli ve çevreci bir yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada tümü orjinal nitelikte olan 40 yeni bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin molekül yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle ve elementel analiz ile aydınlatılmış, sentezlere ilişkin reaksiyon mekanizmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, some novel triazole-5-one compounds have been synthesized and then reduction of carbonyl group in the molecule has been carried out to give corresponding hydroxyl group which possesses asymmetric carbon atom in solvent-free condition by using domestic microwave oven.For this aim, firstly we synthesized iminoester hydrochlorides from nitrile derivative compounds according to literature. Secondly, we synthesized ester ethoxycarbonyl hydrazones from iminoester hydrochlorides compounds according to literature. Then, these hydrazones and p-aminoacetophenone were mixed and irradiation microwave was exposed to synthesize 3-alkyl (aryl)-4-(4-acetylphenyl)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazole-5-one (21-30). Later, hydrazone and p-aminobenzophenone were mixed and irradiation microwave was exposed to synthesize 3-alkyl (aryl)-4-(4-benzoylphenyl)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazole-5-one (31-40). 21-30 triazole compounds contain carbonyl group bounding N-4 nitrogen reduction to hydroxyl group using NaBH4 and alumina by microwave irradiation and 3-alkyl(aryl)-4-(4-[1-hidroxyethyl]phenyl)-4,5- dihydro-1H-1,2,4-triazole-5-one (41-50) compounds were synthesized. Using the same method to reduction carbonyl group in the 31-40 compounds and 3-alkyl(aryl)-4-(4-[hidroxy(phenyl)methyl]phenyl)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazole-5-one (51-60) compounds were synthesized.1,2,4- triazole-5-one compounds were synthesized in 4-5 hours by using conventional method but it takes only 4 minute by using microwave irradiation. Also, reduction of carbonyl group in these compounds takes only 4 and 13 minutes. So, we improved safety and environmentalist technique to synthesize these compounds by using domestic microwave oven. In this work, 40 new compounds were synthesized. Structure of new compounds was identified by spectroscopic methods using IR, 1H-NMR, 13C-NMR, elemental analysis and reaction mechanism for the given compounds was proposed.