Makrobisiklik grup içeren yeni bir (E,E)-dioksim, kompleks bileşimlerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of a new (E,E)-dioxime, its complex components containing macrobicyclic group
- Tez No: 244628
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KANTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, 6,7,8,9,10,11,17,18-oktahidro-5H-dibenzo[e,n][1,4]dioksa- [8,12]diazasiklopentadesin ve 4-Nitro-1,2-bis(2-iyodoetoksi) benzen başlangıç bileşikleri kullanılarak, 19-nitro-6,7,15,16,23,24-hegzahidro-13H,26H-14,25-propanotribenzo-[b,i,o]-[1,4,11,14,7,18]tetraokzadiazasikloikosin (1) bileşiği sentezlendi. Sentezlenen makrobisiklik nitro bileşiğinin n-butanolde %100'lük hidrazinhidrat ve (%10'luk Pd/C) ile reaksiyonundan 6,7,15,16,23,24-hegzahidro-13H,26H-14,25-propanotribenzo[b,i,o]-[1,4,11,14,7,18]-tetraokzadiazasikloikosin19-amin (2) bileşiği sentezlendi. N1,N2-di-6,7,15,16,23,24-hexahydro-13H,26H-14,25-propanetribenzo- b,i,o][1,4,11,14,7,18]tet-raoxadiazacycloicosine-19-yl-N'1,N'2- [dihidroksietandiimidamid] vic-dioksim (3), aromatik amin bileşiği (2)'nin diklormetan içerisinde diklorantiglioksim ve 1N Na2CO3 ile hazırlanan siyanojen-di-N-oksit ile -10 ? C reaksiyonundan vic-dioksim bileşiği (3) sentezlendi. vic-Dioksimin NiCl2.6H2O, CoCl2.6H2O ve CuCl2.2H2O ile reaksiyonlarından sırasıyla mononükleer (4), (6) ve (7) ile gösterilen Ni(II), Co(III) ve Cu(II) mononükleer bileşikleri sentezlendi. Mononükleer Ni(II) (4) kompleksinin asetonitrilde BF3.(C2H5)2O ile reaksiyonundan BF2+ köprülü mononükleer Ni(II) kompleksi (5) sentezlendi. Yeni bileşiklerin yapıları elementel analiz,1H-NMR, 13C-NMR, IR, kütle spektroskopik verileri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, 19-nitro-6,7,15,16,23,24-hexahydro-13H,26H-14,25-propanetribenzo-[b,i,o][1,4,11,14,7,18]tetraoxadiazacycloicosine (1) was synthesized using 6,7,8,9,10,11,17,18-octahydro-5H-dibenzo[e,n][1,4]dioxa[8,12]diazacyclopentadesine and 4-nitro-1,2-bis(2-iyodoetoxy)benzene as starting compounds. Macrobicyclic amine compound 6,7,15,16,23,24-hexahydro-13H,26H-14,25-propanotribenzo[b,i,o]-[1,4,11,14,7,18]-tetraoxadiazacycloicosine-19-amine (2) was synthesized by the reaction of aromatic amine with hydrazine hydrate (100 %) and palladium (10 %) activated carbon in n-butanole. N1,N2-di-6,7,15,16,23,24-hexahydro-13H,26H-14,25-propanetribenzo- b,i,o]-[1,4,11,14,7,18]tetraoxadiazacycloicosine-19-yl-N'1,N'2-[dihidroksietandiimidamid] vic-dioxime (3) was synthesized cyanogen-di-N-oxide in CH2Cl2 which was prepared from (E,E)-dichloroglyoxime and an aqueous solution of Na2CO3 (0.1 N). The mononuclear Ni(II), Co(III) and Cu(II) complexes (4), (6) and (7) have been synthesized by the reaction of vic-dioxime with NiCl2.6H2O, CoCl2.6H2O and CuCl2.2H2O, respectively. BF2+ capped mononuclear Ni(II) complex (5) was synthesized by the reaction of boron-trifluoride ethyl etherate with mononuclear nickel(II) complex (4) in acetonitrile. The structure of new compounds were identified by using elemental analysis, 1H-NMR, 13C-NMR, IR and mass spektroscopic data.