Mevcut kadastro altlıklarının veri standartları açısından incelenmesi: Trabzon ili örneği
Evaluation of current cadastre bases in view of data standards: Case study of Trabzon
- Tez No: 244636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ülkemizde kadastro çalışmaları günümüze kadar yazılı, çizgi ve sayısal kadastroçalışmaları ile yapıla gelmiştir. Bu süreçlerde farklı ölçek, altlık, ölçme yöntemi ve noktakonum duyarlıklarında kadastro verileri üretilmiştir. Teknolojik gelişmelere paralel olarakartık kadastro çalışmaları sadece parsel sınırlarını kapsayan biçimde 3 Boyutlu sayısal formdaITRF sistemine dayalı olarak yapılmaktadır. Özellikle kadastro çalışmalarına özel sektörünkatılımından sonra ülke kadastrosunun kısa süre içerisinde tamamlanması hedeflenmiş ve2004 yılından itibaren bu hedefe ulaşmak için gerekli ihaleli kadastro çalışmaları ülkegenelinde yaygınlaştırılmıştır. Bu sayısal kadastro altlıklarının oluşturulması adına önemli biradım olarak görülmektedir. Ancak Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) için bu yeterli verialtyapısını sağlamamaktadır. Çünkü ülke kadastrosunun yaklaşık %80'nin kadastrosu sayısalformda üretilmemiştir. Bundan dolayı mevcut bütün kadastro altlıklarının gerekli uyum vedönüşüm işlemleri sonucu ITRF sisteminde istenilen nokta konum duyarlıklarındaoluşturulması ve sistemin temel altyapısının kurulması ihtiyacı vardır.Bu tez çalışması ile; kadastrosu farklı ölçme yöntemleriyle, farklı ölçek ve koordinatsisteminde, farklı kadastro yasaları ile gerçekleştirilmiş, çizgi ve sayısal kadastro dönemlerineait bütün kadastro altlıklarını içeren alanlarda kadastro veri kalitesinin günün kadastrostandartlarına uygunluğu baz alınarak tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaca yönelik olarakkadastro ile üretilen bütün kadastro verileri her bir uygulama bölgesinde ayrı ayrı kadastroüretim standartları açısından analiz edilmiştir. Bunlara ilaveten her bir bölgedeki kadastroaltlıkları sayısal forma dönüştürülerek elde edilen sayısal verilerde analize tabi tutulmuştur.Bu noktada parsel cephe, alan ve koordinat değerleri tescilli karşılıklarıyla karşılaştırılarakkadastro altlıklarının nokta konum duyarlıkları tespit edilerek, bu altlıkların uygulanabilirolup olmadıkları test edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kadastro altlıklarının büyükbir çoğunluğunun günün kadastro standartlarında üretilmediği, kadastro verilerinin günümüzkadastrosunun beklentilerini karşılamaktan çok uzak olduğu, nokta konum duyarlıklarının çokdüşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cadastral studies in our country have been carried out by using written, line anddigital cadastre techniques up to now. In these processes, cadastral different types of datawere generated with different scale, cadastre base maps, surveying method and precision ofpoint position. Contemporary cadastral studies, parallel to technologic developments, arecarried out based on ITRF coordinate system by surveying 3 dimensional parcelboundaries in digital form. Completing national cadastre was aimed especially after theinclusion of the private sector to the process and, for this target, private sector work ascontractors have become widespread throughout the country since 2004. It is regarded asan important step for the production of the digital cadastral base maps. But, it does notprovide enough data infrastructure for Land Registry Cadastre Information System(TAKBİS) because almost 80 percent of national cadastre are not generated in digital form.Therefore, current cadastral base maps need to be re-formed by applying necessarycompliance and transformation processes in order to produce cadastral data in demandedprecision of point position on ITRF system and, thus, it is needed to form baseinfrastructure of cadastral system. In this study, it was aimed to determine the conformityof the data quality in the field containing cadastral base maps which belonged to the lineand digital cadastral time, and which were structured with different cadastral laws, andwith different scale and coordinate system with the different surveying methods. For thispurpose, all of the cadastral data was analyzed in accordance with the terms of generatedstandarts on application areas. In addition to these, generated digital data of the cadastrebase maps on each area were also analyzed through transforming them to digital form. Atthis stage, if these base maps are applicable is analyzed by comparing calculated boundary,area and coordinate information of parcels to their corresponding information registered inthe (land registry) system and thus determining precision of point positions. As result ofthe studies conducted, it was determined that most of the cadastral base maps have notbeen generated on demanded cadastre standarts, cadastre data has not met the requirementsof cadastre, and precision of point position were low.