Erzurum ilinde kesilen besi sığırlarında karkas kalitesinin seurop sistemine göre belirlenmesi
The determination of carcass quality of finishing cattle slaughtered in Erzurum by seurop system
  1. Tez No: 244639
  2. Yazar: ALPAY KARAÇUHALILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında Et ve Balık Kurumu Erzurum Kombinasında yürütülmüştür. Araştırmada ticari amaçla yetiştirilen farklı yaşlarda saf ve melez ırklardan 568 adet erkek besi sığırı karkası kullanılmıştır. Karkasların etlenme ve yağlanma dereceleri subjektif bir sınıflandırma sistemi olan SEUROP sınıflandırma sistemiyle belirlenmiştir. Çalışmada sıcak karkas ağırlığı bilgileri de alınmıştır. Araştırma sonucunda değerlendirilen 568 adet karkasın etlenme derecesi 5 (O) ile 12 (+U) sınıfları aralığında ve ortalama değeri R (8.36±0.073), yağlanma derecesi -3 (7) ile +2 (12) sınıfları arasında ve ortalama değeri +3 (9.14±0.047), sıcak karkas ağırlığı değerleri ise 141.20 kg ile 456.40 kg arasında değişen bir aralıkta ve ortalama değeri 253.35±2.01 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on Erzurum Slaughterhouse of Meat and Fish Organization in 2007. Total of 568 carcasses of pure and crosbred male finishing cattle raised commercially were used. Degrees of conformation and fatness of the carcasses were determined by using SEUROP classification. System which was a subjective carcass classification method. Data pertaining hot carcass weight were also collected. Conformation scores of 568 carcasses assessed in the study ranged from O (5) to U (11) and averaged R (7.86). Fatness scores of the carcasses varied from -3 (7) to +2 (12) classes and the average value was +3 (9.30).