Plastic analysis and design of braced and unbraced multistory steed frames by microcomputer
- Tez No: 24464
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Bu çalışmada, plastik teorinin çelik yapılara uygulanmasında kullanılan dört bilgisayar programı yazılmıştır. Bu programlardan PASS ve PALS isimli iki tanesi sırasıyla küçük ve büyük boyutlu çelik yapıların plastik analizi için hazırlanmıştır. Bu programların çalıştırılmasıyla, plastik mafsalların yerleri ve oluşum sırası ile deplasmanlar elde edilir. Programlar bazı örnek yapılara uygulanmış ve sonuçlar el hesaplarıyla kontrol edilmiştir. Ayrıca çelik yapının plastik davranışını onaylayan yük-deplasman eğrisi çizilmiştir. PDBF isimli üçüncü bilgisayar programı, yanal yüke karşı desteklenmiş çok katlı çerçevelerin plastik tasarımı için yazılmıştır. Bu program, verilen bina yüklerine karşı koyacak kiriş, kolon ve destek elemanlarının boyutlarını belirler. Örnek bir yapının, program tarafından sağlanan değişik seçenekler kullanılarak farklı tasarımlan yapılmış ve edilen bina elemanlarının boyudan arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Son olarak, PDUF isimli dördüncü bilgisayar programı, yanal yüke karşı desteklenmemiş çok katlı çerçevelerin plastik tasannu için hazırlanmıştır. Bu program kullanılarak, örnek bir binanın destek elemanları olmaksızın verilen yüklere karşı koyabilmesi için tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, four computer programs have been prepared for the application of the plastic theory to the steel structures. Two of these programs, named PASS and PALS, have been developed to make the plastic analysis of small scale and large scale steel structures, respectively. Through their execution the collapse load factor, the failure mechanism, the location and the formation sequence of plastic hinges, and deflections of the defined structure are determined. The results obtained from example analyses have been checked by hand calculations and the load-deflection curve has been plotted to confirm the plastic behaviour of the steel structure. The third program, called PDBF, has been prepared for the plastic design of braced multi-story frames. The required girder, column and bracing sizes to resist the given loads are determined by this program. An example structure has been designed for different design options provided by the program and comparisons have been made between the resulting member sizes. Finally, the fourth program, named PDUF, has been developed to make the plastic design of unbraced multistory frames. By using this program, an example building has been designed without bracing members to resist the given loads.