1500 KVA gücünde 6.3 KV. çıkış gerilimli generatör grubu ve yüksek gerilim kesicilerinin PLC-SCADA ile uzaktan izlenmesi
Remote monitoring with plc-scada of the generator group has 1500 KVA power, and 6.3 KV output voltage, and its H.V. breakers
  1. Tez No: 244660
  2. Yazar: NİLAY KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda SCADA ile gerçekleştirilen izleme ve kontrol sistemleri popüler olmaya başlamıştır. SCADA sistemleri elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımında, fabrikalardaki üretim süreçlerinde, su, petrol ve doğalgaz dağıtımı gibi bir çok endüstriyel sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni SCADA sistemlerinin tüm süreçlerin izlenmesini tek bir merkezde toplayabilmesi ve kayıt altına alabilmesi, zaman ve iş gücünden tasarruf sağlamasıdır. Bu çalışmada generatör ve yüksek gerilim kesicilerinden oluşan örnek bir sistemin otomasyonu incelenmiş olup bu otomasyon sistemi için örnek bir uzaktan izleme SCADA yazılımı geliştirilmiştir.Birinci bölümde SCADA teknolojisi incelenmiş, SCADA sistemlerini oluşturan kontrol birimlerinin temel elemanları blok olarak ele alınmış, haberleşme yöntemleri, haberleşme için gerekli teknikler, standartlar ve haberleşme protokolleri üzerinde ayrıntılı şekilde durulmuştur.İkinci bölümde iki adet 1500 kVA gücünde 6.3 kV çıkış gerilimi olan dizel motorlu generatör grubu ve bu gruba ait yüksek gerilim kesicilerinin otomasyon sistemi detaylı olarak incelenmiş, bu sistemi oluşturan elemanlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş ve bu otomasyon sistemi için örnek olarak gerçekleştirilen uzaktan izleme SCADA yazılımı tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, monitoring and control systems realized with SCADA has been gainning popularity. SCADA systems are commonly used in industrial systems as electricity energy generation, transmission and distribution, production processes in factories, water, petroleum and gas distribution. The reason is that SCADA has capability of collecting monitor and records of all the processes in one center, saving time and manpower. In this study, the automation of a system including generator and high voltage breakers is examined and a remote monitoring SCADA software is developed.In chapter one, SCADA technologies are examined, the fundamental components of the control units of SCADA systems are mainly taken up as blocks, and it is detaily emphasized on SCADA communication methods, required techniques, standards and communication protocols.In chapter two, an automation system including two generator group with diesel engine has 1500 kVA power and 6.3 kV output voltage and the high voltage breakers belongs to this generator group is examined in detail, comprehensive information is given about the components of the system, and an example remote monitoring SCADA software developed for this automation system is introduced.