Determination and assessment of pollution which affects Buyukcekmece lake and its watershed
Büyükçekmece gölü ve havzasına etki eden kirlilik kaynaklarının tespiti ve izlenmesi
  1. Tez No: 244692
  2. Yazar: ESRA GENÇ İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE TEZCANLI GÜYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüzeysel su kaynakları her geçen gün artan bir hızla konutsal, tarımsal ve özellikle sanayi atıkları ile kirlenmekte, toplum sağlığı ve çevre ciddi bir şekilde tehdit edilmekte ve suların ekonomik değeri yitirilmektedir. Bu sebeple, ?su kaynaklarının havza bazında değerlendirilmesi? su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliği açısından çok önemlidir.Son yıllarda dünya genelinde su kaynakları daha önce olmadı kadar önemli hale gelmiştir. Türkiye'de de kuraklık ciddi bir şekilde yaşanmaya başlanmıştır. Günümüzde Istanbul'da şehirde içilen suyun yaklaşık % 97'si yüzeysel su kaynaklarından elde edilmektedir. Istanbul ili içerisinde halihazırda içme suyu temininde kullanılan sekiz adet göl bulunmaktadır. Toplam 620 km2'lik drenaj alanına sahip Buyukcekmece Gölü, Istanbul'un üçüncü büyük su kaynağı olmasının yanı sıra, mevcut kaynaklar içinde kirlenme nedeniyle en fazla risk altında bulunan göllerdendir. Bu çalışmada, gölün mevcut su kalitesini incelemek amacıyla, Buyukcekmece Gölü içme suyu arıtma tesisi girişi ve gölü besleyen 4 dereden Aralık 2007-Haziran 2008 tarihleri arasında numuneler alınarak, fiziko-kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılmıştır. Bütüncül havza yönetimi bakışı ile su kirliliğine sebep olabilecek kirletici yüklerinin tahmini için havzanın arazi kullanım profili incelenmiştir.Buyukcekmece Gölü Su Kirlenmesi Kontrolü Yönetmeliği kıta içi yüzeysel suların kalite sınıflandırmasına göre II. sınıf özellikleri göstermekle birlikte III. sınıfa yöneldiği gözlenmiştir. Havzadaki toplam kirlilik yükünün önemli bir kısmı evsel atık sulardan kaynaklanmaktadır. Havza alanının büyük kısmını kaplayan tarımsal faaliyetlerin su kalitesini olumsuz etkilediği görülmüştür.Dereler ayrı ayrı incelendiğinde Hamza dere, Karasu dere, Tepekentalı dere and Ahlat dere özellikle Fosfor ve Fecal Coliform bakımından dördüncü sınıf su kalitesine sahiptir. Dereler Azot ve Nitrit parametresi bakımından II. Ve IV. Sınıf özellikdedir.
Özet (Çeviri)
Surface water resources are becoming more polluted, public health and the environment are severely threatened; water resources are losing their economic value due to domestic, agricultural and industrial wastewater discharges. Within this line, ?water resources assessment with its water watershed? is of great importance to protect the water resources and the sustainability of it.In the recent years, the water resources have gained more significance than ever throughout the world. The scarcity of water is being experienced severely in Turkey also. Today in Istanbul, nearly 97 % of the city?s drinking water is supplied from surface waters. There are eight lakes that provide drinking water to Istanbul. Buyukcekmece Lake, which has a drainage area of 620 km2, is the third largest water resources of Istanbul, and has the greatest risk for the pollution. This study aims to investigate the effect of point and non-point source discharges to Buyukcekmece Lake. Physical, chemical, and biological quality of Buyukcekmece Lake has been investigated between December 2007 and June 2008 by taking samples from the Lake and four streams that feed the Buyukcekmece Lake. Pollution loading and the land use profile of the watershed were considered to evaluate the water quality data.It was determined that the water quality of Buyukcekmece Lake was II. class according to Turkish Water Pollution Control Regulation for surface waters, and tends to move class III. The largest portion of the pollution loading in watershed was attributed to domestic wastewater discharges. Agricultural areas that occupy more than half of the water watershed have also adversely affected the water quality.When the streams are investigated separately, Hamza stream, Karasu stream, Tepekentaltı stream and Ahlat stream have the 4th class quality of water by means of phosphorus and fecal coliform. The streams were classified as 2nd and 4th class in accordance to nitrogen and nitrite, respectively.