Parking spot finder: An automated software service with SMS and map interface
Park yeri bulucu: SMS ve harita arayüzlü otomatik yazılım servisi
- Tez No: 244716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER GÖREN UĞURDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez ile, kalabalık şehirlerde boş park yeri bulma problemini çözen bir dağıtık uygulama ortaya çıkardık. Özellikle şehir merkezlerinde araba sürerken otopark bulmak sıkıntılı olabilir. Bazen otopark bulmak bile çözüm değildir çünkü boş yer olmayabilir. Bu nedenle, park yeri bulmak çoğunlukla zaman alıcı ve yorucu bir iş olup, insanlar randevularını kaçırdıklarında vahim sonuçlar doğurabilir.Tasarladığımız ve gerçeklediğimiz sisteme PSF (Park Yeri Bulucu) ismini verdik. PSF'in üç yazılım bileşeni vardır: ana sistem, GSM operatör arayüzü ve garaj sistemi. (PSF 3rd party garaj sistemleri ile çalışabilir.) Sürücüler PSF'in bu tezde gerçeklenen versiyonunu sadece SMS üzerinden kullanabilirler. (MMS ve web arayüzü sonradan gerçeklenebilir.) Sürücü PSF'in GSM numarasına bir SMS yollayarak işleme başlar. PSF, GSM operatörünün lokalizasyon servisinden GPS koordinatlarını çeker ve arabanın veritabanındaki garajlara olan mesafelerini GoogleMaps kullanarak hesaplar. Daha sonra, PSF üye garajların sistemlerini sorgulayarak boş park yerlerini bulur ve sürücüye en yakın park yerinin yol tarifini yollar. Sürücü SMS'e yanıt verdiğinde park yeri ayırılmış olur.PSF'i yazarken kullanılan teknolojiler, .NET, SQL Server, mobil teknolojiler, GoogleMaps, ve Web Services'dir. Yararlı ve orijinal bir konseptin bir prototip yazılıma dönüştürülmesi yanında, bu tez özellikle Web Services ve GoogleMaps teknolojilerinin kullanımı konusunda iyi bir pratik olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a distributed software (SW) system that alleviates the problem of finding a parking garage/lot with available spots in crowded cities. While driving in especially downtown areas, finding a parking lot may be a hassle. Finding one may even not be a cure since many downtown parking lots may easily fill up early in the morning. Thus, the task of finding a place to park is usually a time consuming and tiring task, which may have dire consequences when people miss an important appointment or event.We call the system, which we have designed and implemented, PSF, short for Parking Spot Finder. PSF has three SW components: main system, GSM operator interface, and garage system. (PSF can work with 3rd party garage systems.) PSF has only an SMS interface with drivers. (However, an MMS and also a web interface can be implemented.) The driver sends an SMS to PSF?s GSM number. PSF pulls the GPS coordinates from the GSM operator?s localization service and then computes the car?s distance to the garages in the database using GoogleMaps. Later, PSF queries the subscribed garage systems to find out the number of empty spots. It then sends an SMS to the driver with directions to the nearest garage with empty spots. When the driver responds with an SMS, the spot is reserved.The technologies used in PSF are .NET, SQL Server, mobile technologies, GoogleMaps, and Web Services. This thesis has been a good exercise particularly in using Web Services and GoogleMaps besides turning a useful and original concept into prototype software.