Tahıl ekim makinelarinin farklı tohum yatağı hazırlık aletleriyle kullanımında bazı toprak özellikleri ve ekim performanslarının belirlenmesi
Determination some properties of soil and solving performances of some seed drills with different seed bed preparation implements
- Tez No: 244743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tohum yatağı hazırlığı ve ekim işlemi tarımın temelini teşkil eden en önemli tarımsalfaaliyetlerdendir. Tohum yatağının uygun bir ekipman ile iyi bir şekilde hazırlanması,bitki için elverişli toprak koşullarının oluşmasını, ekim işlemlerinin kolaycayapılmasını, bitki çıkışlarını ve buna bağlı olarak verimi doğrudan etkilemektedir.Tohum yatağı hazırlandıktan sonra tohumun uygun şekilde toprağa bırakılmasıkullanılacak ekim makinasının özelliklerine bağlıdır.Bu çalışma ile bölgemiz buğday tarımı için en uygun tohum yatağı hazırlık aleti veekim makinası kombinasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla düşey freze,diskli tırmık ve kültivatör; oluklu makaralı, dişli makaralı ve pnömatik ekim makinasıile birlikte, 10 kg/da, 15 kg/da ve 20 kg/da ekim normlarında üç tekerrürlü olarakdenenmiştir. Araştırma sonucunda tohum yatağı hazırlık aletlerinin toprak hacimağırlığı, toprak porozitesi, toprak nem miktarı, toprak penetrasyon direnci, toprakparçalanma derecesine olan etkileri ve ekim makinaları ile birlikte kullanıldıklarındasıra üzeri, sıra arası ve ekim derinliğindeki tohum dağılım düzgünlükleri, filiz çıkışlarıve yabancı ot miktarlarına olan etkileri tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda, düşey frezenin diğer tohum yatağı hazırlık aletlerine göre, topraknemi, hacim ağırlığı, toprak penetrasyon direnci ve toprak parçalanma derecesiyönünden daha avantajlı olduğu görülmüştür. Tahıl ekim makinaları içerisindepnömatik ekim makinasının tohum dağılım düzgünlüğünün diğer ekim makinalarınagöre daha iyi olduğu, daha fazla bitki çıkışı sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca ekimnormunun artırılmasının sıra üzeri tohum dağılımını iyileştirdiği ve yabancı otkontrolüne yardımcı olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preparation of seed bed and solving process are among the most important agriculturalactivities which are essential for agriculture. A good preparation of seed bed withappropriate implements affects farming soil conditions suited to plant, successfulsolving process, plant emergency, and hence plant yield. Placing the seed into the soilafter seed bed preparation depends on the properties of seed drill used.This study aims at determining the combination of seed bed preparation implement andseed drill. For this reason, rototiller, disk-harrow and cultivator were tested with flutedroll seed drill, stud roll seed drill and pneumatic seed drill at the seed rates of 10 kg/da,15 kg/da and 20 kg/da. Each test was repeated three times. As a result of the study, theeffects of seed bed preparation implements on soil bulk density, soil porosity, soilmoisture content, soil penetration resistance, soil disintegration level and the effects ofthe combination of implements and seed drills on seed distribution uniformity on flowevenness, interval of rows evenness and solving depth evenness, sprout emergence andamount of weeds were determined.In conclusion, rototiller had more advantage than the other seed bed preparationimplements in terms of soil moisture content, soil bulk density, soil penetrationresistance and soil disintegration level. Pneumatic seed drills had a better distributionuniformity and more emergency than the other seed drills. In addition, when seed rateincreased, longitudinal distribution uniformity increased and amount of weedsdecreased.