Tarımsal uygulamaların çevre kirliliğine etkisi ve çözüm önerileri
Effect of agricultural practicies on environmental pollution and suggestions for prevention
- Tez No: 244742
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Su, hava ve toprak kirliliğinin biyosferde ki bütün unsurları uluslar arası sorun niteliği taşımaktadır. Bu sorun; flora, fauna, su, hava ve toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreçlerini etkileme sürecini kapsamaktadır. Kirlilik kaynaklarının bütün unsurları birbiriyle iç içe ve farklıdırlar; taşınma, parçalanma-ayrışma, birikme, asit yağışlar, atmosferik kirlilik, metaller, su kirliliği, deniz ve yer altı suyu kirliliğ, atık sular, pestisidler, toprak kirliliği, sediment kirliliği, orman kirliliği, oluşturarak: insanlar, vejetasyon, balık, sularda biyoçeşitlilik, mikro organizmalar, hayvanlar, gibi kirliliğin ekolojik unsurlarını olumsuz etkilerler.En önemli tarımsal kirletici kaynakları: besin elementleri (özellikle, azot ve fosfor), sediment (erozyon), hayvan artıkları, pestisidler ve tuzlardır. Bu tarımsal kirleticiler, yüzey sularıyla yüzey akışla veya yeraltı sularına karıştıktan sonra tekrar yeryüzü sularına karışmaktadırlar. Çeşitli çifçilik aktiviteleri toprak partiküllerinin erozyonu ile sonuçlanabilmeketedir. Erozyon sonucu oluşan sedimentler, balıkların yetiştiği ortamlara, ıslak arazilere zarar verir, ilaveten, kimyasalların fazlası da yüzey akış sularına karışır. Bu kimyasallarla yüklü sular taşındıkları yerlerde, suyun oksijen yetersizliğine ve sıcaklık artışlarına sebep olarak su canlılarının ortamını değiştirerek olumsuz etkiler. Besin elementlerinin temel kaynakları kimyasal gübreler, çiftlik gübreleri ve hayvan artıklarıdır. Bu elementlerin aşırısı, yüzey sularında ötrifikasyona sebep olurlar. Yine tarımsal mücadelelerde böceklerin kontrolünde kullanılan pestisidler de yeraltı sularına bulaşmaktadır. Sulanan arazilerden gelen yüzey akış suları, yıkama suları vd beraberinde sedimen, besin elementleri, tuzlar ve diğer materyalleri taşımaktadırlar. Tarımsal faaliyet ne olursa olsun uygulamada zamanlama, doz ve çeşit bileşenlerinin doğru tespit edilmesi, teknik ve kültürel önlemlere yer verilmesi ve uygulamaların kanuni yaptırımlarının tamamlanmış olması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Water, air, and soil pollution is an international problem, all aspects of pollution in the biosphere. This includes chemical, physical and biological processes affecting flora, fauna, water, air and soil. Coverage is diverse and includes all aspects of pollution sources, transport, deposition, accumulation, acid precipitation, atmospheric pollution, metals, aquatic pollution including marine pollution and ground water, waste water, pesticides, soil pollution, sediment pollution, forestry pollution, effects of pollutants on humans, vegetation, fish, aquatic species, micro-organisms, animals, ecological implications of pollution .The primary agricultural nonpoint source pollutants are nutrients (particularly nitrogen and phosphorus), sediment ( erosion) , animal wastes, pesticides, and salts. Agricultural nonpoint sources enter surface water through direct surface runoff or through seepage to ground water that discharges to a surface water outlet. Various farming activities result in the erosion of soil particles. The sediment produced by erosion can damage fish habitat and wetlands and, in addition, often transports excess agricultural chemicals resulting in contaminated runoff. This runnoff in turn affects changes to aquatic habitat such as temperature increases and decreased oxygen. The most common sources of excess nutrients in surface water from nonpoint sources are chemical fertilizers and manure from animal facilities. Such nutrients cause eutrophication in surface water. Pesticides used for pest control in agricultural operations can also contaminate surface as well as ground-water resources. Return flows, runoff, and leachate from irrigated lands may transport sediment, nutrients, salts, and other materials. Finally, improper grazing practices in riparian, as well as upland areas, can also cause water quality degradation. Whatever the type of agricultural activities, in practise type, dose and timing of application should be chosen correctly under technical and cultural protection practices with completed legal arrangments