İnce cidarlı kompozit tüplerde burulma burkulması
Torsional buckling to thin walled composite tubes
- Tez No: 244748
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Burkulma, makine sistemlerinde ve yapılarda karşılaşılan önemli bir problemdir. Çubuklar eksenel yüklere, levhalar düzlem yüklere, silindirik ve prizmatik tüpler de ya dış basınca veya burulma yüklerine maruz kaldıklarında burkulma problemi ortaya çıkabilir. Uçak kanatları ve bazı tüp şeklindeki mil elemanlar için burkulma önemli bir problemdir. Bu çalışmada, tabakalı kompozit malzemeden yapılmış burulmaya maruz ince cidarlı dikdörtgen kesitli tüplerin burulma burkulması incelenmiştir. ANSYS paket programı kullanılarak, uzunluk, takviye açısı ve kesitin, kritik burkulma yükü üzerine etkileri araştırılmıştır. Kompozit malzeme olarak HM/Epoksi, KEVLAR/Epoksi ve S-GLASS/Epoksi seçilmiştir. En büyük kritik burkulma yükleri ?=20º ile 40º arasında oluşmaktadır. Uzunluğun artmasıyla kritik burkulma düşmekte, fakat uzunluk takviye açısı ve kenar oranı kadar etkili olmamaktadır. Takviye açısı burkulmaya dayanım açısından çok etkilidir. En ideal kenar oranı b/a=1'dir. Kenar oranı ve uzunluk büyüdükçe takviye açısının etkisi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Buckling is an important problem encountered in machine systems and structures. Buckling problem can occur when sticks exposed to axial load, plaques to plane loads and cylindiric and prismatic tubes exposed to external pressure or torsion loads. Buckling is an important problem for plane wings and some tube shaped mile components. In this study torsional buckling of thin walled rectangular cross sectional tubes made of layer composite materials and exposed to torsion was examined. By using ANSYS packet programme the effects of length, orientation angle and cross section on the load of critic buckling was examined. HM/Epoxy, KEVLAR/Epoxy and S-GLASS/Epoxy were chosen as composite materials. The biggest critic buckling loads.occur between =20 and 40 . When the length increases critic buckling decreases but it does not have as much effect as length orientation angle and edge rate. Orientation angle is very effective in terms of resistance to buckling. The most ideal edge rate is b/a=1. The bigger the edge rate and length gets the less effective the orientation angle gets.