Akıllı kartlar ve parmak izi kullanan geliştirilmiş güvenlik sistemi tasarımı
Smart card and fingerprint interfaced advanced security system design
- Tez No: 244790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZİYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir çok güvenlik veya geçiş kontrol sistemi akıllı kartlar gibi, tahsis edilmiş veya biometrik sistemler gibi,kişiye özel bilgileri kullanarak erişim izni sunmaktadır. Akıllı kartla erişim izni sunan sistemlerde kartlarınkaybedilmesi problemlere yol açmaktadır. Aynı şekilde biyometrik sistemlerde yedeği olmayan ve değiştirilemeyenkullanıcı bilgisinin saklanmasında ve taşınmasında sorunlar oluşmaktadır. Bu iki sistemin avantajlarını birleştirip dezavantajlarınınüstesinden gelecek bir sistem tasarlanabilir.Çalışma kapsamında üretilmesi beklenen sistemde amaç, klasik güvenlik ve geçişkontrol sistemlerine nazaran güvenliği artırılmış, uygun fiyatlı, çevrimdışı veya çevrimiçikullanılabilecek bir erişim kontrol sistemi yaratmaktır. Bunun yanında parmakizigibi biyometrik, değiştirilemez verilerin güvenli bir biçimde saklanması dasağlanacaktır.Tez kapsamındaki güvenlik sistemi prototipi bir parmakizi modülünün bir kontaksızkart okuyucu modülüyle entegre ¸sekilde çalı¸stırılması prensibi üzerine tasarlanmı¸stır. Bu çalı¸smada kontrol kartı ve kontaksız kart okuyucu modülü ile bu sistemdeçalı¸sacak gömülü yazılım tasarlanmı¸s ve prototip üretimi yapılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
Majority of access control systems utilize either smartcards or biometric information.Systems with smartcards encounter problems when the user card is lost or stolen,whereas systems with biometric information have problems with securely storingand transporting this personalized information. When biometric information is lost,since original information cannot be changed or altered, it will cause a vital securityproblem. However it is possible to merge this systems to form an advanced securitysystem eliminating the disadvantages of both systems.In this work, the aim is to create an access control system which has increasedsecurity abilities compared to conventional systems, which has the ability to storebiometric information securely.The access control system produced is an integration of a fingerprint sensor anda contactless card reader. In this work, the contacless card reader and the mainboard on which the system is mounted and the system software are designed andprototype production is completed.