Doğrusal olmayan sistemlerin sinir ağları kullanılarak tanıyımı ve denetimi
Identification and control of nonlinear systems using neural networks
- Tez No: 244789
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sinir ağları son yıllarda doğrusal olmayan ilişkileri öğrenebilme yetenekleri ile dinamik sistemlerin modellenmesi, sinyal işleme ve denetim sistemleri başta olmak üzere, değişik alanlarda klasik yöntemlere güçlü bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın ilk kısmında, çeşitli sinir ağı yapıları ve eğitimleri hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci kısımda sinir ağlarının doğrusal olmayan sistemleri modelleyebilme özellikleri incelenmiş ve bu yetenekleri değişik sistemler üzerinde test edilmiştir.Doğrusal olmayan sistemleri modelleyebilmeleri ile yapay sinir ağlarının doğrusal olmayan sistemlerin denetlenmesi için kullanılması mümkün olmuştur. Literatürde değişik yapıda yapay sinir ağı temelli denetim yöntemleri mevcuttur. Çalışmanın son kısmında, yapay sinir ağlarının, bu yöntemler arasından seçilen Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim ve Model Dayanaklı Denetim yöntemlerindeki uygulamaları incelenmiş olup denetim başarımları farklı sistemler üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, neural networks, with their ability to learn nonlinear relationships, emerge as strong alternatives to conventional methods in several areas, modelling of dynamic systems, signal processing, and control system design being some of the most common. In the first part of this work, general information regarding different neural network structures and their training methods are given. In the following part, the ability of neural networks to model nonlinear systems is investigated and their performance are tested using different nonlinear systems.Their ability to succesfully identify nonlinear systems makes neural networks prime candidates for the design of nonlinear controllers. Among various control methods employing neural networks, neural network based Model Reference Control and Generalized Predictive Control methods are investigated and their performance tested using different systems.