Klinik materyallerden izole edilen Escherichia coli suşlarında antibiyotik dirençliklerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistances in Escherichia coli strains isolated from clinical materials
- Tez No: 244828
- Danışmanlar: DR. IŞIL SEYİS BİLKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Escherichia coli, insan ve hayvanların doğal floralarında yer alan önemli fırsatçı patojenlerden biridir. E.coli, insanlarda tifo, basilli dizanteri, diyare, idrar yolu enfeksiyonu ve yara enfeksiyonu gibi hastalıklara sebep olur. Bunlara ek olarak hastane enfeksiyonlarına neden olan patojenlerden biri olarak dikkat çekmektedir.Antibiyotiklere karşı bakterilerde görülen direnç tüm dünyada hızla artmaktadır. E.coli suşlarında da direnç gelişimi giderek önem kazanan bir sağlık sorunu olmuştur. E. coli suşlarının doğru teşhisi ve doğru antibiyotik tedavisinin seçilmesi enfeksiyonların kontrol altında tutulması ve yayılımlarının önlenmesi için son derece önemlidir.Bu çalışmada Ankara'da bulunan üç farklı hastanelerden Eylül 2008 - Ocak 2009 tarihleri arasında izole edilen E.coli suşları toplandı. Fenotipik yöntemlerle 250 adet E.coli suşu saptandı. E.coli suşlarının Siprofloksasin, Gentamisin, Sefazolin, Amoksisilin/Klavulanik Asit, Sefuroksim, Seftriakson, Piperasilin/Tazobaktam, Sefoksitin antibiyotiklerine karşı duyarlılıkları incelendi ve fenotipik yöntem olan antibiyotipleme yapıldı. Tüm E.coli suşlarında 14 farklı antibiyotip tespit edildi. Üç hastanenin sonuçlarına göre E.coli suşlarında yaygın olarak görülen antibiyotip, antibiyotip 8 olarak belirlenirken, antibiyotip 8'in en fazla görüldüğü servis üroloji servisi olarak belirlendi. E.coli suşlarında en fazla direnç siprofloksasin antibiyotiğine karşı görüldü.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli is one of the opportunistic pathogenes, which are present in natural flora of human and animals. E.coli cause some illnesses such as typhoid, dysentery, diarrhea, urinary tract infection and injury infection. In addition to these, it is one of the pathogenes causing hospital infections. The resistance of bacteria to antibiotics has been increasing all over the world. Moreover it is highly important for diagnosing correct strains, choosing correct antibiotic treatment and controlling infections and preventing spread.In this study, E.coli strains were collected from three different hospitals in Ankara, which were isolated between September 2008 and January 2009. Following, 250 E.coli strains were identified by means of phenotypical methods. The susceptibilities of E.coli strains to Ciprofloxacin, Gentamicin, Cefazolin, Amoxicillin/Clavulanic acid, Cefuroxime, Ceftriaxone, Piperacillin-tazobactam and Cefoxitin were analyzed. 14 various antibiotypes were determined in all E.coli strains. Among three hospitals, antibiotype 8 is the most frequent antibiotype and it is mostly seen in urology service. In addition, greatest resistance was observed for Ciprofloxacin.