Order quantity and pricing decision in linear cost inventory systems
Doğrusal maliyetli envanter sistemlerinde ısmarlama miktarı ve eder kararları
- Tez No: 24485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özet DO?RUSAL MALİYETLİ ENVANTER SİSTEMLERİNDE ISMARLAMA MİKTARI VE EDER KARARLARI L. Hakan Polatoğlu Endüstri Mühendisliği Doktora Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Cemal Dinger Ocak 1993 Bu çalışmanın amacı, satış ederininde bir karar değişkeni olduğu doğrusal maliyetli envanter modelinin ana karakterini ortaya çıkarmaktır. 13u kapsamda, bulunacak olan eniyi çözüm, gerek envanter tutma ve yoksatma maliyetleri arasındaki dengeyi bulmalı ve gerekse düşük eder yüksek talep ile yüksek eder düşük talep arasındaki ödünleşmeyi belirlemelidir. Bu problem literatürde kısmi olarak incelenmiş gözükmektedir. Ancak, karar mekanizmasını daha iyi anlayabilmek için adı geçen modeli bir miktar daha geliştirme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmamızda eniyi karar karakteristiklerini literatürdekinden daha geniş kapsamlı bir model altında bulmaya çalıştık. Adı geçen karar probleminin bütünü bir dinamik programlama yapısı altında gösterilebilinir. Bu durumda öyle gözükmektedir ki, tek dönemli envanter modeli bu dönemsel karar modelinin temel taşı niteliğindedir. Bu nedenle, ilk önce bu probleme ağırlık verilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığı altında da çokdönemli model inceleme altına alınmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak görülmektedir ki, yukarıda sözü edilen karar problemi daha iyi anlaşılmaktadır. Eniyi çözüm karakteristiğinin, benzer yapıda olan klasik envanter probleminin (ederin karar değişkeni olmadığı) eniyi çözümü özelliklerinden önemli bir ölçüde farklılaşabileceği gösterilmiştir. Bu farkın nedeni, herhangi bir dönemde yokluk olduğunda, o dönemde koyulan ederin gelecek dönemlerde gerçekleşecek geliri etkileyebilecek olmasındandır. Sonuç, olarak genel olan bir modelde eder, tıpkı envanter veya artbirikim de olduğu gibi, dönemler arasında aktarılan ve ekonomik değeri olan bir bilgi olarak algılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Abstract ORDER QUANTITY AND PRICING DECISIONS IN LINEAR COST INVENTORY SYSTEMS L. Hakan Polatoğlu Ph.D. in Industrial Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cemal Dinger January 1993 The primary concern of this study is to reveal the fundamental characteristics of the linear cost inventory model where price is a decision variable in addition to procurement quantity. In this context, the optimal solution must not only strike a balance between leftovers and shortages, but also simultaneously search for the best pricing alternative within the low price high demand and high price low demand tradeoff. To some extent, this problem has been studied in the literature. However, it seems that, there is a need to improve the model in order to understand the decision process better. To this end, optimal decisions must be characterised under a more general problem setting than it has been assumed in the existing models. In this study, we employ such a general model. The overall decision problem can be formulated under a dynamic programming structure. It follows that, the single period model is the basis 6f this periodic decision model. For this reason, we concentrate first on this problem. Having characterised the optimal solution to this basic model we extend the decision model to account for the multi-period setting. It is established with the results of this study tha,t the decision problem in question is understood better. It is found that the characteristics of the optimal decision under the proposed model can be substantially different from the properties of the optimal solution of the corresponding classical model where there is no pricing decision. The primary reason for this is the fact that when there is a shortage in any period, the price that is set in this period could alfect the future revenue which must be accounted in the overall decision problem. That is, in a general model, price is an information which has an economic value that is transferred from one period to another just like trausfering inventories or backlogs to future periods.