Pricing and lot sizing decisions in a two-echelon supply chain with transportation costs
İki aşamalı tedarik zincirinde taşıma maliyetleri ile fiyatlandırma ve sipariş miktarı belirleme kararları
- Tez No: 200368
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK KARABATI, PROF.DR. SERPİL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde bir tedarik¸ci ve bir alıcıdan olu¸san temel bir tedarik zinciri ele alınmaktadır. Tedarik¸ci ve alıcı ¨ur¨un maliyetleri, envanter ta¸sıma maliyetleri, sipari¸s verme maliyeti ve ta¸sıma maliyetleri ile ¸calı¸smaktadırlar. Bu ortamda sipari¸s miktarlarının ve ¨ur¨un fiyatlarının (ve dolayısıyla ¨ur¨un talebinin) belirlenmesi ile ilgili kararlar b¨ut¨unle¸sik bir yapı i¸cerisinde ele alınmakta ve bu kararların zincirin karlılı?gı ¨uzerindeki etkileri incelenmektedir. Pazardaki talep satı¸s fiyatına ba?glıdır ve aralarındaki ili¸ski do?grusal ve esnekli?gi sabit talep fonksiyonları ile modellenmektedir. Modele g¨ore tedarik¸ci veya alıcı ta¸sıma maliyetini ¨ustlenmektedir. Da?gınık ve merkezi sistemlerde, en iyi sipari¸s miktarı ve fiyatlandırma kararlarının en iyi de?gerlerini bulmak ¨uzere modeller geli¸stirilmektedir. Literat¨urdeki modeller ta¸sıma maliyetlerini ¸co?gunlukla ihmal etmekte ve en iyi kararları bulmak i¸cin etkin arama teknikleri sunmamaktadırlar. Bu ¸calı¸smada problemi ¸c¨ozmek i¸cin yeni bir yakla¸sık ¸c¨oz¨um metodu ve basit bir sezgisel y¨ontem ¨onerilmektedir. Algoritmaların performanslarının hesaplamalı sonu¸cları, literat¨urdeki tekniklerle kar¸sıla¸stırılarak sunulmu¸stur. Tedarik zincirinin modellenmesinin yanı sıra, koordinasyon mekanizmalarının performansları da de?gerlendirilmektedir. Miktara ba?glı indirim, satı¸s hacmine ba?glı indirim ve ta¸sıma maliyetleri payla¸sma kontratı modellenmekte ve ta¸sıma maliyetleri payla¸sma kontratının fazla etkili olmadı?gı g¨osterilmektedir. Bunun yanında satı¸s hacmine ba?glı indirimin miktara ba?glı indirimden daha etkili oldu?gu ve en etkili y¨ontemin miktara ve satı¸s hacmine ba?glı indirimlerin birlikte kullanılması oldu?gu sayısal bir ¸calı¸sma ile g¨osterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we consider a single-buyer single-supplier supply chain. The market demand is sensitive to the selling price set by the buyer. Constant-elasticity and linear demand functions are adopted. The buyer and the supplier operate with unit product costs, inventory holding costs, order placement costs, and transportation (freight) costs. We develop models for determining the optimal lot sizing and pricing decisions in centralized and decentralized systems under various transportation cost sharing schemes. Existing models for the problem do not consider the transportation costs with price sensitive market demand, and they determine the optimal decisions through an exhaustive search. A novel approximate solution procedure, along with simple search heuristic procedures, is proposed. We report computational results on the effectiveness of the proposed procedures and the available methods from the literature. In addition to supply chain modeling, we evaluate the effectiveness of coordination mechanisms in the same setting where the buyer is responsible for the transportation cost. We also study the effectiveness of transportation cost sharing contracts, quantity discounts, and volume discounts. We formulate models to determine optimal policies and evaluate their performance through a numerical study. The results of the study demonstrate that transportation cost sharing contract is not an effective mechanism. Volume discounts are more effective than quantity discounts, whereas the most effective coordination mechanism is to offer quantity and volume discounts simultaneously.