Bir öğütme devresi etrafında tane boyu belirleme yönteminin kütle denkliği hesaplarına etkisi
Effect of size distribution determination method on mass balance calculations around a grinding circuit
- Tez No: 244857
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. LEVENT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Cevher hazırlamada, tane boyunun belirlenmesinde genellikle belirli bir boya kadar test elekleri, elek altı boylar için ise farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bir numunenin elek altı tane boyu dağılımı, birçok yöntemle belirlenebilmesine karşın, farklı yöntemlerin ölçüm prensipleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla aynı numuneler için farklı yöntemlerle elde edilen dağılımlarda farklılıklar göze çarpmaktadır.Bu çalışmanın amacı, elek analizi ile birlikte kullanılan farklı yöntemlerin tane boyu dağılımlarına ve kütle denkliği hesaplamalarına olan etkisini irdelemektir.Bu çalışmada, bir kapalı kuvars öğütme devresi etrafındaki akışların tane boyu dağılımları elek analizi, çok siklonlu boyutlandırıcı, mikroelek ve lazer saçınımı gibi farklı yöntemler ile belirlenmiş, aynı akışların belirlenen farklı boyut dağılımları için devre etrafında JKSimMet bilgisayar yazılımının kütle denkliği modülü kullanılarak kütle denkliği hesapları yapılmıştır. Bunun ardından deneysel ve hesaplanan tane boyu dağılımları, devre atrafındaki akış hızları ve hidrosiklon için performans eğrileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca aynı marka ve modelde üç farklı lazerli tane boyu belirleme cihazı ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, tane boyu dağılımlarında ve kütle denkliği hesaplamalarıyla elde edilen akış hızları ve performans verilerinde büyük farklara neden olduğu belirlenmiştir.Elek analizi ile farklı tane boyu belirleme yöntemlerinin birlikte kullanılmasının, tane boyu dağılımlarında, hesaplanan akış hızlarında ve dolayısıyla hidrosiklon için hesaplanan performans değerlerinde büyük farklara neden olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In mineral processing test sieves are used down to a certain size in order to determine a sample?s particle size distribution. Different methods are used for undersize fractions. Although size distribution of a sample can be determined by variety of ways, analysing criteria of different methods are different from each other. As a result of that, the size distributions obtained for same samples by different methods have differences.The aim of this study is to investigate the effect of different methods used with sieve analysis on particle size distributions and mass balance calculations.In this study, particle size distributions of the streams around a closed quartz grinding circuit were determined by sieve analysis, cyclosizer, microsieve and laser diffaction methods and mass balance calculations were performed for each different size distributions of the same streams by using mass balancing algorithm of JkSimMet mineral processing software. Later on, experimental and calculated size distributions, flowrates and performance curves for hydrocyclone were compared. In addition, the data obtained by three lazer diffraction equipment of same brand were compared and concludingly it is found that data obtained by three different equipment causes big differences in particle size distributions, flowrates and performance data obtained by mass balance calculations.It has been revealed that different sizing methods causes differences in size distributions, calculated flowrates and performance data in case they are used together with sieve analysis