Küre flotasyon tesisinin öğütme ve kaba flotasyon devrelerinin performansının değerlendirilmesi
Performance evaluation of grinding and rougher flotation circuits of Küre flotation plant
  1. Tez No: 295965
  2. Yazar: HAKAN ORKUN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET LEVENT ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma kapsamında, Küre flotasyon tesisinin öğütme ve kaba flotasyon devrelerinin metalürjik performansı değerlendirilmiştir.Çubuklu değimen ve hidrosiklon ile kapalı devre çalışan bir bilyalı değirmenden oluşan öğütme devresi bir defa örneklenmiş ve alınan temsili numuneler en üst boydan 23 µm'ye kadar tane boyu analizine tabi tutulmuştur. Devre etrafında tane boyuna bağlı katı ve su kütle denklikleri kurulmuş ve sınıflandırıcı verimi performans eğrisi çizilerek değerlendirilmiştir.Kaba flotasyon devresi, temizleme devresi atığının devre başına beslendiği normal tasarım ile beslenmediği değiştirilmiş tasarım olmak üzere iki ayrı üretim koşulunda birer defa örneklenmiştir. Her örnekleme döneminde alınan temsili numuneler en üst boydan 8 µm'ye kadar dar tane boyu fraksiyonlarına ayrıldıktan sonra her fraksiyonun bakır (Cu) ve kükürt (S) içerikleri belirlenmiştir. Devrelerin toplam katı, su ve tane boyuna bağlı bakır ve kükürt kütle denklikleri kurularak, flotasyon verimleri tane boyu bazında incelenmiştir. Ayrıca, otomatik optik görüntü analizi yardımıyla temizleme atığının serbestleşme özellikleri belirlenmiştir.Elde edilen veriler ışığında, öğütme devresinin daha ince öğütme için tolerans sahibi olduğu, kaba flotasyonda 38 µm'den iri boylarda bakır veriminin düştüğü ve yüksek bakır tenörüne sahip temizleme atığında kalkopirit mineralinin çok büyük bir kısmının bağlı formda olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca; öğütme, kaba flotasyon ve temizleme devrelerinden daha yüksek performans alınması için çeşitli çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the metallurgical performance of grinding and rougher flotation circuits of Küre flotation plant is evaluated.The grinding circuit which comprises a rod mill and a ball mill that was set as closed circuit with a hydrocyclone is once surveyed and the taken samples were analysed for particle size distribution down to 23 µm from top size. Size by size solid and water mass balances of the circuit were performed and hydrocyclone performance is evaluated by drawing the performance curve.The rougher flotation circuit was surveyed for two times at different production conditions inwhich cleaning tails were recycled to rougher flotation feed as normal design and were not recycled as modified design. For each survey representative samples were classified to narrow size fractions down to 8 µm from the top size and each fraction was analysed for copper (Cu) and sulfur (S) assays. Total solid, water and size by size copper and sulfur mass balance of the circuits was performed and performance of the circuits was evaluated on a size by size basis. Additionally, liberation properties of cleaning tails were analysed by the aid of automatic optical image analysis.In the light of obtained results, it was proved that the grinding circuit found to be having potential to grind finer, rougher flotation copper recovery was decreasing at coarser sizes than 38 µm and chalcopyrite mineral was in locked form in the high copper graded cleaning tails. Additionally, suggestions for better performance in grinding, rougher and cleaning circuits were also developed.