Kemaliye (Erzincan) ve çevresinde bulunan Cynipidae (Hymenoptera) familyasına ait türlerin neden olduğu galler üzerine sistematik araştırmalar
Systematic researches on galls caused by species that belong to Cynipidae (Hymenoptera) family located in Kemaliye (Erzincan) and the surrounding area
  1. Tez No: 244964
  2. Yazar: ÖZLEM METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada Kemaliye (Erzincan) ve çevresinden toplanan Cynipidae familyasına ait türler ve bu türlerin neden oldukları galler sistematik açıdan incelenmiştir. Çalışma sonucunda 5 cinse ait 24 tür tespit edilmiş olup, bu türlerden Andricus moreae Türkiye için yeni kayıttır. Bu çalışmada, ergin bireylerin mevcut olduğu durumlarda bunların morfolojilerinin ayrıntılı tanımları, tanımlamada önem taşıyan vücut parçalarının çizimleri verilmiştir. Ayrıca her bir türe ait galin tanımları ve fotoğrafları da çalışmaya eklenmiştir. Bunun yanında Palearktik ile ilgili literatür büyük ölçüde incelenmiş, Türkiye ve komşu ülkelerin faunası için geçerli olabilecek sistematik anahtarlar hazırlanmıştır. Türlerin sinonimleri, konak bitki türleri, fenolojileri, Türkiye ve dünya yayılışları ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the species from Cynipidae family and the galls formed by these species were investigated systematically. With this study, 24 species were identified that belong to 5 genera, and among these species Andricus moreae is a new record for Turkey. The detailed descriptions of their morphology and the drawings of the body parts which are important for the description were given if the adults were found, and for each species the descriptions of galls and their photos were added to this study. Besides this, the literature about the Palearctic species were examined widely, the keys concerning Turkish and neighbouring countries fauna were prepared. The information about the synonyms of species, host plants, phenologies, their distribution around Turkey and the world were given.