Erzincan ilinde Cumhuriyet Dönemindeki nüfusun gelişimi, dağılışı ve nüfus hareketleri
The devopment,distribution and movements of population during republic period in Erzincan province
  1. Tez No: 277888
  2. Yazar: OYA ÇETİNKAYA AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan illerden birisidir. Erzincan ili günümüzde Merkez, Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü olmak üzere 9 ilçeden oluşmaktadır. Kuşkusuz çeşitli dönemlerde idari bölünüşte meydana gelen değişiklikler başta Erzincan'ın nüfusunu etkilediği gibi sosyal ve ekonomik yaşantıda da önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir.Erzincan Ovası'nda kurulmuş olan Erzincan, Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde bulunmaktadır. Ovada hala aktivitesi devam eden fay hareketlerinden dolayı Erzincan şehri tarihi süreç içinde defalarca yıkılmış, hemen her afetten sonra yer değiştirmiştir. Erzincan çevresindeki diğer yerleşmeler de depremin olumsuzluklarından etkilenmişlerdir.Erzincan ve çevresinde meydana gelen depremler sadece şehrin yer değiştirmesine neden olmamış, aynı zamanda önemli ölçüde can ve mal kaybı da ortaya çıkmıştır. Özellikle 1939 ve 1992 yıllarında yaşanan depremler Erzincan için önemli nüfus değişikliklerinin yaşanmasına yol açmıştır. Bu sadece deprem nedeniyle meydana gelen nüfus kaybı dışında depremin neden olduğu diğer olumsuz etkilere bağlı olarak nüfus kayıpları meydana gelmiştir.Erzincan'ın nüfusunda görülen değişikliklerin ortaya çıkmasında ekonomik ve sosyal nedenler de dikkat çekicidir. Özellikle sanayide yaşanan sıkıntılar, sanayinin gelişememesi, tarımsal alanların ve hayvancılık potansiyelinin yeterince değerlendirilememesi ekonomideki temel olumsuzluklardır.Bütün bu olumsuzluklara rağmen Erzincan, çevresi için idari, ekonomik, kültürel ve sosyal merkezidir. Bunu yeni kazandığı fonksiyonlar ve nüfus hareketlerinde görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Erzincan is one of the provinces in the Upper Euphrates Department of Eastern Anatolia Region. Today, Erzincan consists of nine counties named Çayırlı, Ilic, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Uzumlu, Tercan and country town. Undoubtedly, the changes occuring in the administrative division at different periods, mainly affects population as of Erzincan in social and economic life has brought important changes.Erzincan where was founded in Erzincan Plain, is located on the North Anatolian Fault Zone. Due to the fault movement which is still ongoing in the plains, Erzincan was destroyed several times during the process and it is almost replaced after every movement. Other settlements around Erzincan have been affected by the earthquake.The earthquake in Erzincan and around, cause not only a change relocation in the city, but also a considerable loss of life and property. Especially in 1939 and 1992 earthquakes occurred in Erzincan has led to important changes in the population. Besides from population losses caused by earthquakes, other negative effects by it has occured the loss of the population.In the emergence of the changes observed in the population of Erzincan, economic and social factors are also remarkable. Difficulties especially in industry, undeveloped industry, enough to evaluate the potential of agricultural land and livestock are the main disadvantages in the economy.Despite all these difficulties, Erzincan is the administrative, economic, cultural and social center for its environment. It can be seen in gained new functions and population movements.