5 kvA'lık temiz enerji kaynaklarına dayalı hibrid enerji santralinin elektronik ve kontrol tasarımı
The electronics and control design of a 5 kvA hybrid power plant that contain renewable energy sources
- Tez No: 245013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz dünyasında, enerji sorunu gün geçtikçe büyüyen bir sorundur. Bu durum, insanları tükenebilen enerji kaynakları yerine tükenmeyen ve temiz olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Alternatif kaynak arayan ülkeler gün geçtikçe yatırımlarını arttırmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına rağbet edilmektedir.Yenilenebilir enerji kaynakları üzerindeki araştırmalar zamanla kendi içinde alternatifler sunmuştur. Hibrit enerji santralleri bu alternatif çözümlerden biridir. Hibrit enerji konteynırları enerji temini konusunda hem daha az maliyet hem de değişken çözümler sunar. Tükenmeyen enerji kaynaklarının süreklilik arz etmemesi de böyle bir sistem doğurmuştur. Rüzgar ve güneşten herhangi birinin bulunması halinde bunlar kullanılarak, bunlar mevcut değilse biyodizele başvurularak enerjinin devamlılık süresi arttırılmış olacaktır.Rüzgar, güneş ve biyodizelden elektrik üreten hibrit enerji konteynırının optimizasyonu konulu tezimde, verimlilik ve maliyet ekseninde bir araştırma ve tasarım yaptım. Alternatif enerji kaynaklarında maliyet, engelleyici bir rol sütlenir. Taşınabilen, düşük kVA lı sistemler bu konuda daha avantajlıdır. Tasarladığım kontrol kartı mevcut kaynakları günün herhangi bir anında optimum bir şekilde kullanacak, bu sayede verimliliğini arttıracaktır. Daha az maliyet daha fazla enerji ile bu sistemlere rağbet daha da artacaktır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, energy dilemma grows day by day. This situation xed people clean, renewable, inexhaustible energy sources instead of exhaustible energy sources. Countries searching alternative sources redound their investments nowadays. Renewable energy is being demanded.Researches on renewable energy sources offered alternatives solutions in time. Hybrid energy station is one of the alternative solutions. Hybrid energy containers provide less cost and flexible solutions. Inexhaustible energy sources are not continuous so this is where hybrid solutions come in. In absence of the sun or wind biodiesel is used so that durability of energy is enhanced.My thesis subject is optimization of hybrid energy containers that produce electricity by the sun, wind and biodiesel. In subject to this I made research on efficiency, cost axis and designed a system. For alternative energy sources cost is a preventative parameter. Low power mobile systems have more advantages on this subject. The system I designed uses sources at optimum levels for any time of a day so it increases efficiency. Producing more energy with low cost will increase demand to this systems.