Designing and comparing of two cost-effective electroporation device
İki uygun maliyetli elektroporasyon cihazının tasarlanması ve karşılaştırılması
- Tez No: 920089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN, DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM SAÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Transfeksiyon, moleküler biyolojide temel bir teknik olup, ökaryotik hücrelere yabancı nükleik asitlerin aktarılmasını içerir ve biyoteknoloji, tıp, araştırma ve gen terapisi gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Transfeksiyon yöntemleri viral ve viral olmayan yaklaşımlar olarak sınıflandırılmakta, viral olmayan yöntemler ise fiziksel ve kimyasal teknikler şeklinde alt gruplara ayrılmaktadır. Fiziksel yöntemler arasında, elektroporasyon basitliği, etkinliği ve büyük nükleik asitlerin aktarımındaki kapasitesi ile öne çıkmaktadır. Ancak, ticari olarak temin edilebilen elektroporasyon cihazlarının yüksek maliyeti, özellikle kaynakların sınırlı olduğu bölgelerde bu teknolojinin erişilebilirliğini kısıtlamaktadır. Bu sorunu çözmek için iki yenilikçi ve ekonomik cihaz, EcoPulse ve EasyVolt, geliştirilmiştir. EcoPulse, 2.5 kV'a kadar voltaj üretebilen dijital olarak kontrol edilen bir elektroporasyon cihazıdır. Ark oluşumu gibi sorunları azaltarak güvenilirliği ve dayanıklılığı artıran gelişmiş akım algılama ve hata önleme mekanizmalarına sahiptir. EasyVolt ise elektrik gerektirmeyen, piezoelektrik bazlı kompakt bir cihazdır. Tek bir tıklama ile yaklaşık 4 kV'lik yüksek voltajlı darbeler üretebilmekte ve kırsal ya da kaynak açısından sınırlı bölgelerde kullanım için uygun hale gelmektedir. Her iki cihaz da E. coli bakterisi üzerinde test edilmiş ve 10⁷'ye varan yüksek transfeksiyon verimlilikleri elde edilmiştir. EcoPulse, ticari sistemlerle benzer sonuçlar verirken, EasyVolt'un taşınabilirliği ve basit kullanımı, merkezi olmayan uygulamalar için pratik bir seçenek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transfection, a key molecular biology technique, involves introducing foreign nucleic acids into eukaryotic cells and is widely utilized in biotechnology, medicine, research, and gene therapy. Transfection methods are classified into viral and non-viral approaches, with non-viral methods further divided into physical and chemical techniques. Among the physical methods, electroporation stands out due to its simplicity, effectiveness, and ability to handle large nucleic acids. However, the high cost of commercially available electroporation devices limits their accessibility, particularly in low-resource settings. To overcome this challenge, two innovative and affordable devices, EcoPulse and EasyVolt, were developed. EcoPulse is a digitally controlled electroporation device capable of generating voltages up to 2.5 kV. It features advanced current sensing and failure prevention mechanisms that reduce issues like arc formation, enhancing reliability and durability. EasyVolt, on the other hand, is a compact, piezoelectric-driven device designed to operate without electricity. It generates high-voltage pulses of approximately 4 kV with a simple one-click operation, making it ideal for remote or resource-limited areas. Both devices were tested on E. coli bacteria, achieving high transfection efficiencies (up to 10⁷). EcoPulse matched the performance of commercial systems, while EasyVolt's portability and simplicity make it a practical choice for decentralized applications.