Aktif manyetik rejenerasyonlu (AMR) soğutma tasarımında spiral rejeneratör yatak geometrisinin incelenmesi
Investigation of spiral regenerator bed geometry in active magnetic regenerative refrigeration design
- Tez No: 245012
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ELTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Oda sıcaklığında gerçekleştirilen manyetik soğutma, çevre duyarlı karakteristiği ile yeni bir teknoloji olarak ortaya çıkmaktadır. AMRS (Aktif Manyetik Rejenerasyonlu Soğutma) teknolojisi, manyetokalorik malzemenin matrisini düşük ve yüksek manyetik alanlar arasında çevrimiyle gerçekleştirilir. Bu çalışmanın amacı rejeneratör yatak geometrisinin incelenmesidir. Bu amaçla iki farklı rejeneratör yatak geometrisi deneysel olarak incelenecek ve sonuçlar karşılaştırılacaktır. Matematiksel model, uygulanan zaman varyasyonları için akış debisine ve manyetik alan şiddetine bağlı olarak sistem performansını tahmin edecektir. Viskoz enerji kaybı ve akışkandan manyetik malzemeye olan ısı transferini kapsayan enerji denge denklemi ile manyetik iş transferi, ısı transferi ve pasif enerji depolamasından üretilen manyetokalorik matrisinin denklemi analiz edilecektir. Matris malzemesinin rejeneratör bileşiminin konfigürasyonu, sabit parametreler ve değişken parametreler boru yığınları modeli ile tahmin edilecektir. Deneyler basınç farkı ölçüm cihazı kullanılarak küresel ve spiral rejeneratör yatağı üzerinde yapılmıştır. Spiral rejenerator yatağı kullanıldığında basınç kayıpları, pompa işi ve manyetokalorik maddenin kütlesi azalmış buna karşılık ısı transfer alanı ve ısı taşınım katsayısı artmıştır.
Özet (Çeviri)
Room temperature magnetic refrigeration is an emerging green technology with environmentally desirable characteristics. Active Magnetic Regenerative Refrigerator (AMRR) technology requires cycling matrices of magnetocaloric material between low and high magnetic field. The purpose of this present study was to investigate the regenerator bed geometry. For this purpose two different regenerator bed geometries are going to be investigated experimentally and results are going to be compared. The mathematical model predicts the system performance dependant on the mass flow rate and magnetic field for the imposed time variation. Energy balance equation covering viscous dissipation and heat transfer from the fluid to the magnetic material is coupled with the governing equation of magnetocaloric matrix with magnetic work transfer, heat transfer and passive energy storage. Configuration of matrix material regenerator composition, fixed parameters and variable parameters are predicted with tube bundle model. Experiments were done on the spherical and spiral regenerator bed by using pressure drop test device. When the spiral regenerator bed was used, pressure losses, pumps work and mass of magnetocaloric material decrease on the other hand heat transfer area and heat transfer coefficient increase.