A simulation study to evaluate the effect of flexibility on flow time
Esnekliğin akış süresi üzerindeki etkisini ölçen bir benzetim çalışması
  1. Tez No: 245051
  2. Yazar: ZEYNEP DİDEM UNUTMAZ DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzün artan rekabetçi koşullarında, işletmeler, kendilerini ayakta tutacak yeni kabiliyetler arayışına girmiştir. Özellikle imalatçı firmalar kendi iç potansiyellerini ortaya çıkaracak üretim politikaları oluşturmak için çabalamaktadır. Artan talep ve ürün değişkenliğiyle ?esnekliğin? üretim politikalarına dâhil edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Ancak; esneklik, imalat sisteminin tip ve koşulları dikkat edilmeksizin uygulandığında anlamsız sonuçlar doğurabilmektedir. Beklenen faydaların tamamından yararlanmak için, esneklik seviyesi ve çeşidinin ayarlanması ve yönetilmesi gerekmektedir. Bu tez ile amaçlanan esnekliğin atölye tipi üretim üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla altı makine, en fazla altı değişik operasyona sahip on tip işten oluşan, hipotetik bir sistem ele alınmıştır. Dört farklı durum (taşıma süresi olan/olmayan, ek işlem süresi olan/olmayan), beş farklı esneklik seviyesi, iki farklı makine seçim kuralı, üç farklı yönlendirme kuralı ve kombinasyonları; on iki senaryo altında modellenmiştir. Geliştirilen modeller SIMAN benzetim dili kullanılarak denenmiştir. Bulgular istatistiksel olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ?tam esneklik durumunun? genelde tercih edilebilir bir durum olduğunu göstermektedir. Buna karşın, bazı durumlarda, zincir yapılandırma, toplanma ve özelleşmenin avantajlarını bir araya getirerek daha iyi sonuçlar oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive environment, companies are seeking for newer capabilities to survive. Especially, the manufacturing companies struggle to increase their inner potential by establishing the better manufacturing policies. In the increasing variety of demands and the products, it has been essential to include flexibility in the manufacturing policies. However, flexibility itself, without analyzing the type and conditions of the manufacturing system, may have no meaning. The level and the type of flexibility require to be adjusted and to be monitored for having the expected benefits fully. This thesis specifically intended to find effects of flexibility in job shop manufacturing. For this purpose, a hypothetical system with six machines and ten types of jobs at most with the six different operation types has been considered. Twelve scenarios are developed under four different cases (with/without transportation, with/without additional processing time), five level of flexibility, two different machine selection rule, and three types of dispatching rules. Developed models are experimented by the use of SIMAN simulation language. Findings have been tested statistically. Results indicated that full flexibility is a preferable state for most of the cases. However, in some cases chain configurations perform better since it combines the benefits of pooling and specialization.