A Monte Carlo study of long-lived particles (Neutralinos) in CMS at LHC
LHC deki CMS de uzun-ömürlü parçacıkların (Nötralinoların) Monte Carlo çalışması
- Tez No: 245052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA BEDDALL, YRD. DOÇ. ANDREW BEDDALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada maddenin temel yapıtaşları ve bunlar arasındaki etkileşmeleriaçıklamak için şimdiye kadar ki en iyi teori olan Standart Model (SM) hakkındaözet verdikten sonra, SM'in tercih edilen genellemesi olan Minimal SüpersimetrikStandart Model (MSSM) detaylı olarak verilmiştir. Standart Modelle açıklanamayanve karanlık maddenin yapısını oluşturduğu düşünülen parçacıklardan biriolan nötralinoların simulasyonu bu çalışmanın temelini oluşturmuştur. Simulasyonlarps = 10 TeV kütle merkezi enerjisi ve M0 = 165 GeV nötralino merkezkütlesi kullanılarak yapılmıştır. Monte Carlo simulasyon yöntemi kullanılarak100 olay üretilmiştir. Her bir olay için bir çift nötralino üretilip, buna bağlıolarak her bir nötralino iki jete bozundurulmuştur. Araştırmanın kapsamındaiki parametreden yararlanılmıştır. Dahili izcinin içinde 3 cm'ye kadar oluşanmuon bozunum verteksleri ve Kalorimetre'deki kayıp geçiş enerjileri parametrelerolarak kullanılmıştır. ?Ilgili grafikler çizdirilerek bölüm içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study after giving a summary of Standard Model (SM) which isthe best theory to explain the fundamental particles and the interactions betweenthem upto now, the Minimal Supersymmetric Standard Model (MSSM),a preferred extension of SM was given in detailed. The simulation of neutralinoswhich are considered to be one of the particles of structure of the dark matter andcould not be explained by SM, creates the objective of this thesis. Simulationshave been performed for a center of mass energy ps= 10 TeV and neutralinomass M0 = 165 GeV. One hundred events have been generated using the MonteCarlo simulation method. A pair of neutralinos were produced and each of themwas decayed into two jets. Two parameters have been used to investigate neutrolinosignatures. One of parameters was muon decay vertex coming from decayprocess in four jets up to 3 cm in the inner tracker. Reconstructed muon datahave been checked for all directions, then demonstrated in these directions. Theother parameter was missing transverse energy coming from jets transversingCalorimeter. The related graphs have been plotted for these particles.