Karaburun deniz durumunun dalga enerji spektrumu yöntemiyle incelenmesi
Considering the condition of Karaburun sea with wave energy spectrum
- Tez No: 245073
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda mühendislerce çeşitli tiplerde deniz yapıları inşa edilmektedir. Deniz yapılarının inşa süresi için uzun bir zamana ihtiyaç duyulması, bu yapılara etki eden tasarım parametrelerinin belirlenmesi, yapım maliyetinin yüksek olması, ayrıca ülke ekonomisinde önemli bir fonksiyona sahip olmaları mühendislerin çeşitli araştırmalara yönelmesine sebep olmaktadır. Başlıca deniz yapıları limanlar, dalgakıranlar, kıyı duvarları, mahmuzlar ve platformlar olarak verilebilir. Bu yapıların rüzgâr, akıntı, dalga ve deprem gibi doğal çevresel etkilere karşı fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri istenmektedir. Dalgalar deniz yapılarını etkileyen çevresel şartlar arasında en önemli olanıdır ve deniz yapılarının projelendirilmesinde önemli bir faktördür.Karaburun bölgesi deniz durumunu incelemek amacıyla çeşitli dalga spektrum modelleri araştırılmış ve ölçüm dönemlerine ait su seviyesi ölçümlerinin kullanılmasıyla farklı şekillerde dalga enerji spektrumları elde edilmiştir. Dalga enerji spektrumlarının FFT analizi ile değerlendirilerek enerji seviyeleri ve frekans değerleri incelenmiş, bu inceleme sonucunda dalga enerji spektrumlarının büyük bir kısmının (%96.95) tek pikli olduğu ve küçük bir kısmının (%3.05) ise çift pikli olduğu tespit edilmiştir. Karaburun bölgesi deniz durumu hakkında yapılan analiz ve araştırmalar sonucunda Karaburun bölgesinde rüzgar dalgalarının hakim olduğu görülmektedir. Bu amaçla hazırlanan tez ilgili konuları ayrı ayrı bölümlerde ele almaktadır.Bu çalışmada deniz dalgalarının tanımı, dalga karakteristikleri ve dalga spektrumu kavramları tartışılmış ve dünyada kullanılmakta olan çeşitli parametrik dalga spektrum modelleri incelenmiştir.Ancak bilindiği gibi dünyada farklı yerlerde elde edilen dalga enerji spektrumları kendi bölgesi için özel olduğundan hiçbir dalga spektrum modeli dünyanın tüm kıyısal alanlarında kullanılamamakta ve bu nedenle her bölge için ayrı bir model elde edilmeli ya da en iyi temsil eden mevcut modellerden biri kullanılmalıdır.Bu nedenle araştırmada Karaburun bölgesi deniz durumu dalga enerji spektrumu yöntemiyle incelenmiştir. Karaburun'da farklı dönemler için elde edilen su yüzeyi ölçümleri FFT (Fast Fourier Transform) analizi ile değerlendirilerek dalga enerji spektrumları elde edilmiş ve ölçüm dönemi için Karaburun bölgesi deniz durumu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, various parts of ocean constructions have been built by engineers. The erection of ocean constructions takes a long time, as duty the assignment of design parametres for ocean constructions and construction cost is considerably high, also these constructions are an important function of countries economics. Because of that, engineers face various researches on these constructions. Main ocean construction can be ports, breakwaters, inshore walls, fenders and platforms. These constructions are desired to be remained functional against natural environmental effects such as winds, flows, waves and earthquakes. Waves are the very important factor in enviromental conditions for ocean constructions and to project these constructions waves are the major factor.The sea condition of Karaburun area has been searched by using wave spectrums models for investigation and also different shaped wave energy spectrums has been attained by using measurement of sea levels in measurement periods. By using FFT (Fast Fourier Transform) analysis of wave energy spectrums some of energy levels and frequency values has been searched, as result of this research major part (96.95 %) of wave energy spectrums were found to be self- peaked and also minor part (3.05%) was found to be double-peaked. As result of analysis and researchs, the sea condition of Karaburun area that wind wave is dominated in Karaburun has been occured. The aim of this thesis is to discuss related subject with one by one chapter.In this labour definition of ocean waves, wave characteristics and wave spectrums concept is discussed and various of parametric spectrum models that is using in Earth has been searched.Howewer, it is known, neither of wave energy spctrums used to all of the coastal areas of Earth which wave energy spectrum is special for own area is attained in diffrent parts of Earth and therefore for every area attains distinct models or using the best representative models.Therefore, in this research, the sea condition of Karaburun has been searched by using wave energy models. In this study the attained measurement of sea surface in varied period was valuated with FFT (Fast Fourier Transform) analysis, wave energy spectrums were attained and the sea condition of Karaburun was discussed for measurement periods.