Mikroişlemci tabanlı blok diyagram indirgeme
Microprocessor based block diagram compiler
- Tez No: 245086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ele alınan örnek sıcaklık denetim uygulamasında olduğu gibi, etkin bir sayısal kontrol sistemi için süreç dinamiklerine uygun denetleyici algoritmalarının geliştirilmesi, yüklenen denetleyici programının katsayılarının kolaylıkla değiştirilmesi ve güncellenmesi gerekir. Önerilen derleyici, tasarlanan herbir PID blok diyagramına karşılık gelen fark denklemini her deneme için tekrar elde etmeli ve işlemciye yüklemelidir. Bu çalışmada çeşitli kontrol deneyleri yapmaya elverişli bir sayısal denetim sistemi elde etmek amacıyla kullanıcıya grafiksel bir arayüz sağlayan, girilen denetleyici algoritmasını fark denklemine dönüştürüp sadeleştirdikten sonra mikroişlemciye indiren ve, giriş ve çıkış değişkenlerini grafik olarak görüntülüyen bir blok diyagram derleyici editörü sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in the example of temperature control application carried out in this study, in order to achieve an effective digital control system, it is required to develop control algorithms appropriate for the process dynamics and, to modify and update the controller parameters easily. The proposed block diagram compiler generates a simplified difference equation corresponding to the designed PID block diagram every time it is compiled and then downloads to the microprocessor selected. In this thesis, a block diagram compiler editor is introduced, which presents a graphical user interface to perform control experiments conveniently. The compiler allows the user to draw the block diagram of a digital processor, e.g. a controller or filter, desired to be implemented, then converts it to the corresponding z-domain pulse transfer function and the difference equation. It simplifies the difference equation obtained before it downloads to the microprocessor. The compiler also displays the input and out variables changing over time.