PLC ile elektronik devrelerin otomatik kontrolü
Automatic control of electronic circuits with PLC
- Tez No: 56057
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Tezin giriş bölümünde genel olarak PLC lerin hangi ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıktıklarından bahsedilmiş ve zaman içindeki tarihsel değişimlerine değinilmiştir. Mikroişlemci alanındaki gelişmelerle birlikte, PLC lerin kazandıkları yetenekler ve dolayısıyla klasik röleli kontrol panellerine göre elde ettikleri üstünlükler, yine bu bölümün konulan arasında yer almıştır. Tezin uygulamalara kadar olan bölümlerinde ise PLC lerin yapılan ve programlanmalan ele alınmıştır. PLC lerin yapılarının anlatıldığı bölümde, genel olarak bir PLC nin blok diyagramı çizilerek, PLC yi oluşturan modüller tek tek ele alınarak incelenmiş ve PLC lerin analog giriş/çıkış modüllerine de değinilmiştir. PLC lerde programlamanın anlatıldığı bölümlerde, programlama mantığının nasıl olması gerektiğine değinildikten sonra, tezdeki uygulamaların geliştirildiği S5 90U PLC sinin programlama dili olması dolayısıyla, STEP 5 programlama dili, tezin bir başka bölümü olarak ele alınmış ve ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde, özellikle metin tabanlı programlama yapılmasına olanak sağlayan STL ile grafik tabanlı programlama yapılmasına olanak sağlayan CSF ve LADDER programlama metotları ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, programlamada her bir metodun diğerine göre avantajlarının ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Uygulamalardan önceki son kısımda, uygulamalarda büyük yer tutması dolayısıyla Analog/Dijital çeviriciler ele alınmış ve bunun yanı ara analog ve dijital işaret kavranılan da açıklanarak çeviricilerin daha iyi kavratılma» amaçlanmıştır. Tezin uygulamalar bölümünde“PLC ile ADC”ve“PLC ile Kombinasyonel Devre”olmak üzere, iki farklı uygulama ele alınmıştır. PLC ile ADC uygulamasında, on giriş ve altı çıkışa sahip S5 90U PLC si kullanılmış ve kurulan bir devreye karşın, sadece PLC yazılımının değiştirilmesiyle, devrenin“ardışıl yaklaşımlı”ve“sayıcı türden”olmak üzere iki farklı türde ADC olacak şekilde çalışması gözlenmiştir. Yazılımlar metin ve grafik tabanlı programların birbirlerine karşı avantajlarının daha iyi anlaşılması açısından STL ve LADDER ile ayrı ayrı yazılmıştır. Diğer uygulamada ise kombinasyonel devre tasarım metodunun PLC ye uygulanması ele alınarak, PLC ile tasarlanacak bir kontrol probleminin, verilen bir örnekle PLC ye nasıl uygulandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AUTOMATIC CONTROL OF ELECTRONIC CIRCUITS WITH PLC At the beginning, the requirements that caused PLCs to be used widely are considered and historical developments are explained. With the developments in the field of microprocessor technology, the capabilities of PLCs and because of these, the advantages of them to the classical relay control panels are mentioned. Before the chapters of applications, the structures of the PLCs and how they are programmed are described. In the chapter that the structures of the PLCs are described, the block diagram of a PLC is drawn and the modules that construct PLC are examined one by one and analog input/output modules are explained. In the sections about the PLC programming, the algorithms of programming are presented in general and STEP 5 - which is the programming language of S5 90U PLC - is examined in detail. In this chapter, text oriented programming structure STL and graphical oriented programming structure CSF and LADDER methods are studied and their advantages and disadvantages are determined. In the last section before the applications chapter, because of their importance, analog and digital signal concepts are explained and the analog to digital converters are described. In the applications chapter, two different applications namely“ADC with PLC”and“Combinantional circuits with PLC”are mentioned. In the“ADC with PLC”, S5 90U PLC having 10 inputs and 6 outputs is used. Hence, by changing only the program list of PLC the operation of the circuit as a“Successive Approximation”and as a“Counter”are observed. The software are written in both STL and LADDER to show the advantages and disadvantages of them to each other. In the other application, the method of designing combinantional circuit is covered with an example. 58