Troposferik gecikmelerin GPS ölçülerine olan etkilerinin araştırılması
Searching the effects of tropospheric delay to GPS measures
- Tez No: 245116
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Radyo sinyalleri atmosfer üzerinde seyrederken kırılırlar ve seyahat ettiği yolda gecikmeye uğrarlar. Bu gecikme ve kırılmanın, GPS'in (Global Konum Belirleme Sistemi) doğruluğu için araştırılması gerekir. Yol gecikmesinin büyük bir kısmı troposfer tabakasında meydana gelir. Bu çalışmada, troposferde gerçekleşen atmosferik ve meteorolojik olayların GPS gözlemleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma için ?ista? sabit istasyon noktası seçilmiştir. Bu istasyon noktası için sıcaklık, basınç, su buharı, yağış miktarı ve bulutluluk gibi meteorolojik veriler elde edilmiştir. Saastamoinen Troposfer Modeli kullanılarak GPS tekniğinde kullanılan sinyalin yol gecikmeleri hesaplanmıştır. Ayrıca bu yol gecikme değerleri troposferin ıslak ve kuru bileşenleri için de ayrı olarak hesaplanmıştır. Bu araştırmada farklı troposfer modelleri ile farklı yükseklik açılarındaki gecikmeyi hesaplayan troposferik indirgeme fonksiyonları da açıklanmıştır. GPS analiz yazılımı olan ?GAMIT? ile bu yol gecikmeleri hesaplanarak daha önce hesaplanan yol gecikmeleri ile karşılaştırılmıştır. Bu gecikmelerin zamana göre grafikleri çizdirilerek ?ista? istasyon noktasının zaman serileri ile karşılaştırılmıştır. Aylık gecikme grafikleri oluşturularak atmosferik bileşenlerin zaman grafikleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As radio signals propagate through the atmosphere, they are refracted and delayed in the path they travel. So they are needed to investigate for GPS (Global Positioning System) accuracy. The big part of this delay occurs in the layer troposphere. In this work, the effects of the atmospheric and meteorological events in troposphere on GPS have been investigated. Therefore ?ISTA? stationary station has been chosen. Meteorological data like temperature, pressure, water vapour, rainfall and cloudiness have been obtained for ?ISTA? station. The delays of the signal used in GPS, during the total path on troposphere have been calculated using Saastamoinen Troposphere Model. Also the path delays for wet and dry component of the troposphere have been calculated. The other tropospheric delay models and troposheric mapping functions used in calculation of the path delay at a given elevation angle, have been additionally explained. The path delays have also been calculated by a GPS analysis software ?GAMIT? and and compared with the values calculated before. The time-delay graphs have been created and compared with the time series that shows the location change of ?ISTA? station. Besides, delay paths according to months have been created and compared with the time graphs of atmospheric components.