Çoklu etmen tabanlı trafik yönetim sistemi
Multi agent based traffic management system
- Tez No: 245120
- Danışmanlar: PROF. DR. A. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Trafik, günümüzde kalabalık şehirlerin en önemli problemlerinden biri olmuştur. Ulaşımdaki aksaklıklar zaman, can ve mal kaybına neden olmaktadır. Trafik yaşayan bir sistem olduğu için bu probleme getirilen çözümleri uygulayabilmek zor olmaktadır. Önerilen çözümün, problemin gerçekten çözümü olup olamayacağını görmek için bilgisayar ortamında hazırlanan simülasyonlar kullanılabilir.Etmenler, bir yapa zekâ konusudur. Etmen, uyarlanabilen, öğrenebilen, sosyal olma gibi insani özelliklere sahip bilgisayar yazılımı ya da donanımıdır. Trafik çok sayıda farklı bileşenlerden oluşan karmaşık bir yapıdır. Bunlar taşıtlar (kamyon, araba, ambulans vb.), trafik ışıkları, yayalar olarak sayılabilir. Her birinin hareketi diğerinin karar verme mekanizmasını etkiler. Etmenler, birbirleriyle iletişim kurabilmekte ve ortak karar alarak birbirlerini yönlendirebilmektedirler. Çoklu etmen yapıları kullanılarak gerçekleştirilen çözüm önerisinde akıllı bir kavşak sistemi bulunmaktadır. Önerilen uyarlanabilen trafik yönetimi sayesinde, acil durum araçlarının daha kısa sürede olay mahal'ine ulaşması sağlanacak, trafik kazaları ve sıkışıklık azalacak, trafik akışı hızlanacak, dolayısıyla enerji tüketimi azalacaktır. Tüm bunlar, yolun en verimli şekliyle kullanılması sağlanarak yapılacaktır. Aynı zamanda araçlar arasında haberleşmenin yapılabilmesini sağlayacak bir altyapı elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Traffic is a one of the important problem for crowded cities. Faultiness in transport causes loosing life, time and goods. Traffic is a live system that is always running. Therefore performing proposed solutions on the environment is difficult. Because of this, simulation programs can be used for the seeing if the solution is real solution solving problems of transportation.Agents are an artificial intelligent topic in computer science. An agent is a social, adaptive, learning system which can be software or hardware. Traffic is a complex architecture which formed by different and various components like vehicles (trucks, cars, ambulances etc.), traffic lambs, and pedestrians. Every component is in an interaction with others, because components? each of behavior effects others decision mechanism. Agents are in interaction which each others and with making a common decision they canalize others about changing behaviors. Multi agent systems are used for traffic management problem with creating an intelligent junctions system. By propepsed traffic system, emergency vehicles can reach short time in emergency places, traffic accident count is decreased, and traffic flow gains speed, so energy consumption is decreased. All of this makes the using of roads more effective, therefore traffic problem is solved in a minor system.