Reducing processor-memory performance gap and improving network-on-chip throughput
İşlemci-bellek performans farkını azaltmak ve yonga-üstü-ağ verimini artırmak
  1. Tez No: 539456
  2. Yazar: MUSTAFA NAVEED UL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilişim sistemlerinin performansı son yıllarda, özellikle transistör boyutunun azalması ve saat hızının artması nedeniyle muazzam bir gelişme göstermiştir. Tek bir yonganın üzerine yerleştirilmiş milyarlarca transistör ve yüksek saat hızında anahtarlama, yonganın aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Isı dağılımını artırmadan performans iyileştirme gereksinimi, çoklu çekirdeklerin ve/veya belleklerin yonga üzerindeki bir ağ üzerinden iletişim kurduğu çoklu çekirdek tasarımlarının kullanılmasına yol açmıştır. Ne yazık ki, bellek performansı, işlemci performansı ile aynı hızda gelişememiştir ve bu nedenle bellekler bir performans darboğazı haline gelmiştir. Diğer yandan, gerçek uygulamalarda değişen trafk düzenleri, bir rotalama algoritması tarafından gözetilen ağ verimliliğini kısıtlamaktadır. Bu tezde, işlemci-bellek performans farkı sorununu iki şekilde ele alıyoruz: Birincisi, gelişmiş ve yeni geliştirilen bellek teknolojilerini bir bilgisayar sisteminin bellek hiyerarşisinde birleştiriyoruz. İkincisi, yürütme platformunu gerekli mimari özelliklerle donatıyor ve derleyicinin bellek erişim talimatlarını paralel hale getirmesini sağlıyoruz. Ayrıca, bir Yonga üzeri Ağ (YüA)'nın rotalama algoritmasını, bir uygulamanın değişen trafk düzenine göre değiştiren bir seçim yöntemi önererek, ağ verimliliğinin kısıtlanması sorununu da ele alıyoruz. Yeni gelişen kalıcı bellek (Non-volatile memory - NVM) cihazlarının bir bilgisayar sisteminin bellek hiyerarşisinde, veri tabanı yönetim sistemleri (DBMS) bağlamında entegrasyonunu sunuyoruz. Bu amaçla, bir DBMS'nin depolama motorunda (SE), DBMS'nin fonksiyonlarının doğru çalışmasını etkilemeden, disk arayüzlerini atlayarak verilere hızlı erişim sağlayan değişiklikler öneriyoruz. Bir uygulama çalışması olarak, PostgreSQL'in SE'sini değiştiriyoruz ve bu değişikliğin gereksinimlerini ve zorlukları detaylandırıyoruz. Önerdiğimiz yaklaşımı kapsamlı bir emülasyon platformu kullanarak değerlendiriyoruz. Sonuçlar, disk ve NVM deposuyla karşılaştırıldığında, değiştirilmiş SE'mizin sorgu sürelerini sırasıyla %19 ve %4'lük bir ortalama azalışla, %45 ve %13'e kadar azalttığını göstermektedir. Bu sonuçların detaylı analizi, değiştirilmiş SE'mizin veri hazırlığı sorununa tâbi olduğunu göstermektedir. Bu sorunu çözmek için, basit bir uygulama programı arayüzü (API) yoluyla NVM donanımından belleğe önceden veri almak için yardımcı iş parçacıkları kullanan genel amaçlı bir kütüphane geliştirdik. Bu kütüphanemiz ile, değiştirilmiş SE için disk ve NVM depolamaya kıyasla sorgu sürelerinin sırasıyla ortalama %23 ve %8'lik bir düşüşle, %54 ve %17'ye kadar azaltılabildiği görülmüştür. İşlemci bellek performansı farkını azaltmak üzere ikinci bir yol olarak, belleğe bağlı duraklamaların azaltılmasını amaçlayan bir derleyici optimizasyonu öneriyoruz. Önerilen optimizasyon, bellek referanslarının sınıflandırılması yoluyla etkili bir sıralama oluşturmaktadır ve iki adımdan oluşmaktadır: ilginlik analizi ve ilginlik duyarlı sıralama. İlginlik analizi için iki farklı yaklaşımı öneriyoruz; kaynak kod ek açıklaması ve otomatik analiz. Deneysel sonuçlarımız, ek açıklama tabanlı yaklaşımın uygulanmasının, bellek erişimi yoğun bir programda duraklama döngülerini %67,44 azaltarak çalışma süresinde %25,61 kadar iyileşme sağladığını göstermektedir. Ayrıca 11 farklı görüntü işleme değerlendirme deneyi ile otomatik analiz yaklaşımımızı değerlendirdik. Deneysel sonuçlar, otomatik analizin duraklama döngülerini ortalama %69,83 oranında azalttığını göstermektedir. Tüm deneylerde hem hesaplama hem de bellek yoğun işlemler olduğu için, çalışma süresinde ortalama %5.79 iyileşme olmakla birlikte bu oran %30'a kadar çıkmaktadır. Ağ verimliliğini arttırmak için, rotalama algoritmasını değişen trafk düzenine göre değiştiren bir seçim yöntemi öneriyoruz. İki seçim stratejisi kullanıyoruz: statik ve dinamik seçim. Statik seçim devre dışı bırakıldığında, dinamik yaklaşım, rotalama algoritmasının seçimi için ağ tıkanıklığına ilişkin koşum zamanı bilgilerini kullanmaktadır. Deneysel sonuçlar, yöntemimizin gerçek uygulamalar için %37,49'a kadar verimliliği artırdığını göstermektedir. Bu tezin temel sonucu, bir bilgisayar sisteminin performansında iyileşme elde etmek için çok yönlü bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğudur, yani aynı anda hem bellek, hem de iletişim alt sisteminin performansının iyileştirilmesi gerektiğidir. İşlemciler ve bellekler arasındaki performans farkının azaltılması için yalnızca gelişmiş bellek teknolojilerinin sisteme entegrasyonu değil, aynı zamanda yazılım/derleyici desteği de gerekmektedir. Ayrıca, bir uygulamanın değişen trafk düzenine göre rotalama algoritmasının değiştirilmesinin, YüA veriminin artmasını sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance of computing systems has tremendously improved over last few decades primarily due to decreasing transistor size and increasing clock rate. Billions of transistors placed on a single chip and switching at high clock rate result in overheating of the chip. The demand for performance improvement without increasing the heat dissipation lead to the inception of multi/many core design where multiple cores and/or memories communicate through a network on chip. Unfortunately, performance of memory devices has not improved at the same rate as that of processors and hence become a performance bottleneck. On the other hand, varying trafc pattern in real applications limits the network throughput delivered by a routing algorithm. In this thesis, we address the issue of reducing processor-memory performance gap in two ways: First, by integrating improved and newly developed memory technologies in memory hierarchy of a computing system. Second, by equipping the execution platform with necessary architectural features and enabling its compiler to parallelize memory access instructions. We also address issue of improving network throughput by proposing a selection scheme that switches routing algorithm of an NoC with changing trafc pattern of an application. We present integration of emerging non-volatile memory (NVM) devices in memory hierarchy of a computing system in the context of database management systems (DBMS). To this end, we propose modifcations in storage engine (SE) of a DBMS aiming at fast access to data through bypassing the slow disk interfaces while maintaining all the functionalities of a robust DBMS. As a case study, we modify the SE of PostgreSQL and detail the necessary changes and challenges such modifcations entail. We evaluate our proposal using a comprehensive emulation platform. Results indicate that our modifed SE reduces query execution time by up to 45% and 13% when compared to disk and NVM storage, with average reductions of 19% and 4%, respectively. Detailed analysis of these results shows that our modifed SE suffers from data readiness problem. To solve this, we develop a general purpose library that employs helper threads to prefetch data from NVM hardware via a simple application program interface (API). Our library further improves query execution time for our modifed SE when compared to disk and NVM storage by up to 54% and 17%, with average reductions of 23% and 8%, respectively. As a second way to reduce processor-memory performance gap, we propose a compiler optimization aiming at reduction of memory bound stalls. The proposed optimization generates efcient instruction schedule through classifcation of memory references and consists of two steps: afnity analysis and afnity-aware instruction scheduling. We suggest two different approaches for afnity analysis, i.e., source code annotation and automated analysis. Our experimental results show that application of annotation-based approach on a memory intensive program reduces stall cycles by 67.44%, leading to 25.61% improvement in execution time. We also evaluate automated-analysis approach using eleven different image processing benchmarks. Experimental results show that automated-analysis reduces stall cycles, on average, by 69.83%. As all benchmarks are both compute and memory-intensive, we achieve improvement in execution time by up to 30%, with a modest average of 5.79%. In order to improve network throughput, we propose a selection scheme that switches routing algorithm with changing trafc pattern. We use two selection strategies: static and dynamic selection. While static selection is made off-line, dynamic approach uses run-time information on network congestion for selection of routing algorithm. Experimental results show that our proposal improves throughput for real applications up to 37.49 %. They key conclusion of this thesis is that improvement in performance of a computing system needs multifaceted approach i.e., improving the performance of memory and communication subsystem at the same time. The reduction in performance gap between processors and memories requires not only integration of improved memory technologies in system but also software/compiler support. We also conclude that switching routing algorithm with changing trafc pattern of an application leads to improvement of NoC throughput.