Yapay sinir ağları kullanarak dişli kutusu arıza analizi
Fault analysis of gearboxes using artifical neural network
  1. Tez No: 245137
  2. Yazar: SELÇUK KALEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES KALKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, dişli kutusu üzerinde oluşan titreşimlerin tespiti için, iki farklı hız ve yük kapasitesine sahip asansör sistemi incelenmiş olup, asansör tahrik sistemini oluşturan motor ve redüktör üzerinden veri toplanmıştır. Her iki asansörde de yüklü ve yüksüz ölçüm alınarak tahrik sistemi üzerinde oluşan titreşim kaydedilmiştir. Bu titreşim parametreleri düzenlenerek yapay sinir ağlarına öğretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there is an examined about a elevator system which has two different kind of speed and bulk capacity on impulse system which made by vibration parameters, collected data from engine and reducer . The vibrations that mesured with loaded and unloaded are recorded on impulse system both these two lifts. These vibration paremeters teached to artificial networks with passing on regulation.