Alüminyum-magnezyum (Al-Mg) alaşımlarının farklı sıcaklık ve hızlardaki mekanik davranışlarının modellenmesi
Modelling of mechanical behaviors of aluminum-magnesium (Al-Mg) alloys at various temperatures and deformation speeds
- Tez No: 245140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında otomotiv endüstrisinde yaygın kullanıma sahip alüminyummagnezyum(Al-Mg) alaşımlarından 5083-H111 ve 5754-O'nun akma eğrilerininsıcaklık ve deformasyon hızına bağlı matematiksel modeli geliştirilmiştir. Geliştirilenmodel hem geliştirilmiş Nadai model hem de deneysel verilerle bire birkarşılaştırılmıştır. Geliştirilen yeni model alaşımların yüksek sıcaklıklardaki yumuşamadavranışını tahmin edebilme kabiliyetine sahiptir. Bu özellik diğer modellerdebulunmamaktadır. Ayrıca malzemenin farklı sıcaklık ve hızlardaki davranışları içinyapay sinir ağları modeli oluşturulmuş ve analizler yapılmıştır. Sonuç olarak yapay sinirağları modelinin diğer modellere göre daha basit, hızlı ve doğru sonuç verdiği tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new temperature and strain rate dependent mathematical model of flowcurves was developed for 5083-H111 and 5754-O aluminum-magnesium (Al-Mg)alloys which are widely used in automotive industry. New model was compared withthe extended Nadai model and experimental data. New model has capability ofsoftening behaviors of the materials at warm temperatures. However, the other modelshave not had this capability. Besides that artificial neural network (ANN) model wasdeveloped for predicting and analyzing the mechanical behaviors of materials atdifferent temperatures and deformation speeds. As a result, the ANN model was foundto be most simple, fast, and accurate than the other models.