Güç trafolarında ferrorezonans olayların kaotik analizi
Chaotic analysis of ferroresonance events in power transformers
  1. Tez No: 245180
  2. Yazar: ENGİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ferrorezonans kelime anlamı olarak demir çekirdekli endüktif elemanların bulunduğu sistemlerde endüktif ve kapasitif elemanlar arasında oluşan özel bir rezonans çeşididir. En çok karşılaşılan ferrorezonans çeşidi güç trafolarındaki gerekli manyetik akıyı sağlamaya çalışırken ortaya çıkan ferrorezonans olaylarıdır.Elektrik sistemlerinde görülen ferrorezonans olaylar nonlineer dinamik sistem davranışı gösterir. Bu davranış ferrorezonans olayların klasik lineer matematik yöntemleri ile analizinin için uygun olmadığını gösterir.Bu çalışmada kaos teorisi ve nonlineer dinamik çözüm yöntemleri kullanılarak ferrorezonans olaylar ile iletim sisteminde bulunan trafo verimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Nominal çalışma şartlarında kaotik ferrorezonans durumunun, temel ve alt harmonik ferrorezonans durumlarına göre oluşma ihtimalinin zor olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ferroresonance means a kind of resonance which occurs between inductive and capacitive components in iron core inductive systems. Most commonly used ferrroresonance type happen when creating magnetic flux required in power transformes.Ferroresonance events show nonlinear dynamics behaviour in electrical systems. This behaviour prevents analysing them with classical linear mathematics methods. In this work, a relationship between ferroresonance events and transformers efficiency of a transmission system is being searched by using nonlinear dynamic solution methods and chaos theory.As a conclusion, it is seen that occurance of chaotic ferroresonance event are more difficult than fundamental and subharmonic ferroresonance events, in nomınal operating conditions.