Güç sistemlerinde rüzgâr enerji santrallerinin bilgisayar benzetimi
Computer simulation of wind power stations in power systems
- Tez No: 245181
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Güç kalitesi, şebekenin tanımlanan ucunda gerilimin genlik ve frekans değerlerinin anma değerlerini koruması ve gerilim dalga şeklinin sinüs biçimini koruması olarak tanımlanmaktadır. Tersine, gerilim genliğinin dalgalanması, kesintiler, darbesel değişimler, frekansın değişimi, kırpışma ve üç faz dengesizlikleri başlıca güç kalitesizliği biçimleri olarak görülmektedir. Genelde güç kalitesi şebekeden enerji çeken kullanıcılar (yükler) tarafından bozulmakta, gerilim dalga şeklinin sinüs biçiminden sapması ve bozulmalar başta harmonikler olmak üzere istenmeyen etkiler göstermektedir.Bu çalışmada, rüzgâr santrallerinin bütün bu özellikleri incelenmiştir. Rüzgar santrallerinde senkron, asenkron ve doğru akım generatörler kullanılır. Senkron generatör, rüzgâr hızının sürekli sabit olduğu yerlerde ve büyük güçlerde kullanılır. Bunlarda gerilim ve frekans kararlı bir yapıya sahiptir. Ancak asenkron ve doğru akım generatörlerin kullanıldığı santrallerde gerilim ve frekans kararlılığı yönünden sorun yaşanır. Çünkü bu generatörler değişken yapıya sahip rüzgâr rejimlerinde çalışmak durumundadır. Sabit genlik ve sabit frekans elde edebilmek için generatör çıkışları doğrultucu, konverter, inverter ve filtre ile desteklenir.
Özet (Çeviri)
Power quality are defined that the amplitude and frequency rates of defined the tip of the network tension protect the mentioning rates and the type of the wavy tension protect the sinus shape. On the contrary, the waving of the tension amplitude, interruptions, stroking changes, changing of frequencies, scintillation and three phase instabilities are seen as a lack of power quality. Generally, power quality is broken down by the users which takes energy from the system and voltage wave form diverging from sine shape and spoilages cause unwanted effects as the harmonics.In this study, all features of wind plants model has been formed. In wind plants, synchronous, inductions and DC generators are used. Synchronous generator is used in large powers and where the wind speed is always constant. Voltage and frequency has a stable structure in these. But, in plants where the induction and DC generators are used, voltage and frequency stability problem is faced up. Because these generators must operate in a wind regime which has a variable structure. To obtain fîxed amplitude and frequency, generators outputs are backed up with rectifier, converter, inverter and filter.