Lastik endüstrisinde kullanılan kestirimci bakım uygulamaları
Predictive maintenance applications in tire industry
- Tez No: 245182
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kestirimci bakım tekniği, makine parçalarının arızalanmadan önce çeşitli uyarılar vermesi esasına dayanmaktadır. Makinelerin verdiği uyarıların farkına varmak için; titreşim analizi, yağ analizi, ultrasonik test, kızılötesi termografi ve sistem değişkenlerinin ölçülmesi gibi tahribatsız testlere ihtiyaç vardır. Makine durumlarını saptamak için bu tekniklerin kullanılması, önceki bakım yöntemleriyle kıyaslandığı zaman, bakım başarısı açısından çok daha verimlidir.Kestirimci bakım, işletme yönetiminin makine durumlarını ve bakım programlarını çok iyi bir şekilde kontrol etmelerine olanak sağlar. İşletmelerde kestirimci bakım kullanılarak makine durumları kapsamlı bir şekilde bilinebilir ve çok daha gerçekçi planlar yapılabilir. Bu yaklaşımda firmalara beklenmedik arızaları asgariye indirme, stok ve bakım maliyetlerini düşürme fırsatı sunar.Bu çalışmada bakım teknikleri tanıtılmış, kestirimci bakım metotları anlatılmış ve bazı uygulama örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Predictive maintenance technique is dependend on the fact that most machine components will give some type of warning before they fail. To sense the symptoms by which the machine is warning us requires several types of non-destructive testing, such as vibration analysis, oil analysis, ultrasonic inspection, infrared thermography and other system variable measurements. Use of these techniques to determine the machine condition results in a much more efficient use of maintenance effort compared to any earlier types of maintenance.Predictive maintenance allows plant management to control the machinery and maintenance programs very well. In a plant using predictive maintenance, the overall machinery condition at any time is known, and much more accurate planning is possible. This approach offers plants to minimise unexpected failures and decrease stock/maintenance costs.In this study, maintenance concepts are introduced, predictive maintenance techniques are being explained and some case studies are given.