Cerrahi menopoza giren hastalarla doğal menopoza giren hastalar arasında cinsel fonksiyonların ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of sexual functions and quality of life between surgical menopausal patients and natural menopausal patients
  1. Tez No: 608630
  2. Yazar: NAZİME BİNNUR CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Menopoza bağlı yaşam kalitesi ve cinsel yaşam kalitesinde değişiklikler olmaktadır. Özellikle son yıllarda menopozdaki hastalarda yaşam kalitesini artırmaya yönelik araştırmalar artmıştır. Çalışmamızda cerrahi menopoza giren hastalar ile doğal menopoz hastaları arasında cinsel yaşam ve yaşam kalitesi skorları karşılaştırılmıştır. Yöntem:Bu çalışma 2014-2019 tarihleri arasında kesitsel kontrol olarak yapılmıştır. Jinekoloji polikliniğine başvuran ve histrerektomi kararı alınan hastalara öncellikli olarak endikasyon koşulularına göre abdominal histerektomi ve bilateral ooferektomi yapılan ve cerrahi menapoza giren 92 , herhangi bir medikal hastalığı olmayan ve doğal nedenlerle menopoza giren 90 kadın olmak üzere toplam 182 hasta dahil edildi.Cerrahi nedenlerle menopoza giren kadınların preoperatif SHORT FORM-36 yaşam kalitesi ölçeği(sf36) ve Arizona cinsel yaşantılar ölçeği (ACYÖ) değerleri postop 6. Ay sf36 ve ACYÖ değerleri ile kıyaslandı. Cerrahi nedenle menopoza giren kadınların postop 6. Ay sf36 ve ACYÖ değerleri doğal menopoz grubu ile kıyaslandı.Bulgular, SPSS 15. Versiyon ile değerlendirildi Kategorik verilerin değerlendirilmesinde pearson ki-kare, Fischer exact test; numerik verilerin değerlendirilmesinde student-test,paired sample t test, çoklu grupların değerlendirilesinde ANOVA testi kullanıldı p< 0,05 anlamlı olarak kabul edildi .
Özet (Çeviri)
Aim: Changes in quality of sexual life and quality of life may occur due to menopause.In recent years, number of researches aimed at improving the quality of life in menopausal patients have increased.In our study, sexual life and quality of life scores were compared between patients who underwent surgical menopause and natural menopause. Methods:This study was carried out as a cross-sectional control study between years of 2014-2019. A total of 182 patients who applied to the gynecology outpatient clinic and decided to have hysterectomy were included primarily as accordance to indications. 92 of them selected from the patients who underwent abdominal hysterectomy and bilateral oopherectomy and have surgical menopause, and 90 of them selected from the patients who did not have any medical disease and have natural reasons for menopause.Preoperative SHORT FORM-36 quality of life scale (sf36) and Arizona Sexual Experience Scale (ASEX) values of women who had menopause due to surgical reasons were compared with sf36 and ASEX values at postoperative 6th month.Sf36 and ASEX values obtained at postoperative 6th month from women who had surgical menopause were compared with the natural menopause group. Results were evaluated with SPSS Version 15. In the evaluation of cathegorical data, pearson chi-square test and fischer exact test; in numerical data, student test and paired sample t test; and in multiple groups, ANOVA test were used.