Fibromiyalji tanılı kadın hastalarda cinsel fonksiyonların ve evlilik uyumunun değerlendirilmesi
An assessment of sexual functions and dyadic adjustment in women diagnosed with fibrimyalgia
- Tez No: 453864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE REŞORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu (FMS) ağrı, yorgunluk, tutukluk başta olmak üzere somatik ve nörobilişsel yakınmalarla özellikle kadınların yaşam kalitesini etkileyen non-inflamatuar romatizmal hastalıktır. Çalışmamızda, FMS tanılı evli kadın hastalarda göz ardı edilen konulardan olan cinsel fonksiyonlar ile evlilik uyumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine Nisan 2016 - Eylül 2016 tarihlerinde başvuran menapoz döneminde olmayan, seksüel aktif ve evli 47 FMS tanılı kadın hasta alındı. Kontrol grubu 50 sağlıklı gönüllü kadın olgudan oluşturuldu. Tüm olguların yaşı, vücut kitle indeksi, mesleği, eşinin mesleği, evlilik süresi, çocuk sayısı, kimlerle yaşadığı, eğitim durumu, özgeçmişi, ilaç kullanımı, sigara-alkol kullanımı gibi sosyodemografik verileri kaydedildi. Hasta grubunda Vizüel analog skala (VAS) ile ağrı şiddeti ve Fibromiyalji etki anketi (FIQ) ile hastalıktan fonksiyonel etkilenme derecesi saptandı. Tüm katılımcıların Beck anksiyete ölçeği (BAÖ) ile anksiyete, Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ile depresyon, Female sexual function index (FSFI) ile cinsellik ve Çiftler uyum ölçeği (ÇUÖ) ile evlilik uyumu değerlendirmesi yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 versiyonu ile analiz edildi. Bulgular: Hasta grubununda ortalama evlilik süresi 15.45 ± 7.86 yıl, kontrol grubunda ortalama evlilik süresi 12.49 ± 6.91 yıl olarak bulundu (p=0.047).
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia syndrome (FMS) is a non-inflammatory rheumatic disease which effects women's quality of life by causing mainly somatic and neurocognitive symptoms beyond pain, fatigue and stiffness. In our study, we aimed to search for neglected sexual function and dyadic adjustment feature in married women. Methods: We enrolled menstruating, sexually active and married 47 women FMS patients who admitted to Canakkale Onsekiz Mart University Hospital at Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic in between April and September 2016 for our study. The control group was formed by 50 healthy volunteer subjects. Sociodemographic features like age, body mass index, job, spouse's job, marriage duration, number of children, living with who, educational status, medical history, drug history, smoking and drinking alcohol history were recorded for all subjects. The pain intensity was determined by Visual Analog Scale (VAS) and the degree of functional effect due to disease was determined by Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) in patient group. All subjects were evaulated for anxiety by Beck Anxiety Scale (BAS), for depression by Beck Depression Inventory (BDI), for sexuality by Female Sexual Function Index (FSFI), and Dyadic Adjustment Scale (DAS) for marriage compatibility. All statistical analyses were done by SPSS 20.0 package. Results: Mean duration of marriage was 15.45 ± 7.86 years in patient group and 12.49 ± 6.91 years in control group (p=0.047).