Vickers indetasyon deneyleri ile malzeme özelliklerinin tahmini
Estimation of material properties by Vickers indentation tests
- Tez No: 245214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İndentasyon testleri geleneksel mekanik testlerin kapasitelerinin önemli bir oranda geliştiği, diğer mekanik testlere nazaran yeni bir metottur. İndentasyon testleri çoğunlukla malzemelerin sertlik ve elastisite modülünü berlirlemek amacıyla kullanılmaktadır.Bu çalışmada, malzemelerin(QSt32-3,20MnB4, 30MnB3, 42CrMo4) elastisite modülülleri Vickers indentasyon deneyleriyle belirlenmiştir, ayrıca gerçek gerilme-gerçek birim şekil değişimi eğrilerinin Vickers indentasyon yöntemi ile bulunabilirliği araştırılmıştır. Sonuç olarak, uygulanan yöntemler elastisite modülü ve gerçek gerilme-gerçek birim şekil değişimi eğrileri için çekme deneyleri sonuçları ile uyumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Indentation test are a relatively new metod of mechanical testing that significantly expands on the capabilities od traditional mechanical testing. Indentation tests are widely used for determination of hardness and elastic modulus.In this study elastic modulus of materials (QSt32-3,20MnB4, 30MnB3, 42CrMo4) are determined by Vickers indentation tests, also it is researced that true stres-strain curve can be obtain from Vickers indentation test or not. In conclusion a good estimate of elastic modulus, yield stres and true stres-strain curve of tested materials are given by applied metods.