17 Ağustos 1999 Marmara depremi etkisinde Adapazari zeminlerinde oluşan oturmalar
Settlement analysis of Adapazari region due to 17 August 1999 Marmara earthquake
- Tez No: 245215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışmanın amacı; 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi (Mw = 7.4) kuvvetli yer hareketi etkilerine maruz kalan ve ciddi derecede maddi-manevi hasara uğrayan Adapazarı bölgesi ve yakın çevresindeki yerleşim merkezlerinin, sıvılaşma ve taşıma gücü yenilmelerinden dolayı oluşan, oturma analizlerini yapmaktır.Mevcut SPT verileri, SHAKE2000 bir boyutlu yer tepki analizi yapan bilgisayar programına girilerek, Gmax, Vs, CRR-CSR, sıvılaşmanın oluşabilmesi için gereken sınır değerlerini gösteren güvenlik faktörü (FSL) ve Adapazarı bölgesinde oluşan oturma analizleri yapılmıştır.Çalışma kapsamında analizlerden elde edilen sonuçlara göre, kumlu tabakaların dinamik etki altında tetiklenmesi ile sıvılaşmadan kaynaklanan zemin oturmaları kumlu zeminlerde, killi ve siltli zeminlere göre daha fazladır. Zemin oturmalarının, alt tabakalara inildikçe jeolojik yük nedeni ile önceden oluşmuş olan konsolidasyon oturmalarından dolayı üst tabakalara göre daha az olduğu gözlemlenmiştir.Bu çalışma, uygulanacak olan temellerin çeşidi ve boyutlandırılmasında yerel zemin koşullarının önem arz ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to make soil settlement analysis which was caused by soil liquefaction, loss of soil bearing capacity of locations in and around Adapazarı region which was hugely affected by strong Marmara Earthquake on August 17th 1999 (Mw= 7.4).Current SPT data was entered into SHAKE 2000 which makes one dimensional soil contraction analysis. The Gmax, Vs, CRR-CSR analysis and FSL factor which shows limits of liquefaction, and settlement analysis of Adapazarı have been conducted.According to results of our analysis because of triggering of sand levels by dynamic power the level of soil settlement which is resulted by liquefaction in sandy soils is higher than clay and silty soils. Soil settlement in lower level is less than upper levels because of previous settlements which were resulted by consolidation settlements as a result of geologic power.This study proves the importance of local soil conditions on type and dimensions of new building foundations.