Elektrokoagülasyon yöntemi ile bazik boyar maddelerin giderilmesi
Treatment of basic dyes with electrocoagulation method
  1. Tez No: 245228
  2. Yazar: LEYLA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
Bugün insanoğlunun yüz yüze geldiği en büyük sorunlardan biri dünyada geniş bir kirlenmenin olduğu yerlerde temiz suyun sağlanmasıdır. Artan nüfus ve gelişen teknolojiye bağlı olarak her geçen gün farklı karakteristikte ve daha yüksek debilerde atıksuların miktarı artmıştır. Tekstil endüstrisi atıksularının arıtılmasında yaygın olarak kullanılan fizikokimyasal prosesler filtrasyon, flotasyon, iyon değiştirme, kimyasal çöktürme, oksidasyon, adsorpsiyon, ters ozmoz ve elektrodiyalizidir. Endüstriyel atıksuları diğer su sistemlerine deşarj etmeden önce temizlemek kadar insanların tüketimlerine temiz su sağlamak için yeni ucuz ve etkili metotlara ihtiyaç vardır. Elektrokoagülasyon, elektrokimyasal atıksu arıtma teknolojisi olup, son zamanlarda yapılan deneylerde popülerliği artmış ve kayda değer teknik gelişmeler göstermiştir.Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde kullanılan Bazik Mavi 17 (BM17) boyarmaddesinin sulu çözeltilerden giderilmesi için elektrokoagülasyon yöntemi kullanılmıştır. Bu boya yün ve battaniye fabrikalarında lifleri boyamak için kullanılır. BM17 nin elektrokoagülasyonuna pH, elektroliz süresi, başlangıç boya konsantrasyonu ve akım yoğunluğunun etkileri elektrolit olarak NaCl mevcudiyetinde incelenmiş ve enerji tüketimleri hesaplanmıştır. Demir kurban anot kullanılarak BM17 sulu çözeltiden etkili şekilde giderilmiştir. Akım yoğunluğunun 8,738 mA/cm2, işlem süresinin 7 dakika ve başlangıç pH sının 4-8 olduğu optimum şartlarda çözeltiden %95 in üzerinde boyanın giderildiği bulunmuştur. Elektroliz sırasında elektrot ve enerji tüketimleri sırasıyla 1.688 kg Fe/kg boya ve 32.74 kWh/kg boya olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the major challenges facing mankind today is to provide clean water to a vast majority of the population around the world. The amount of wastewaters with different characterizations and high flow rate has increased based on increasing population and developing technology at any moment. The physico-chemical treatment processes commonly used in the clarification of textile industry wastewaters are filtration, flotation, ion-exchange, chemical precipitation, chemical oxidation, adsorption, reverse osmosis, and electrodialysis. Innovative, cheap and effective methods of purifying water of human consumption as well as to clean the wastewater from industrial effluents before discharging into any other water systems are needed. Electrocoagulation (EC) is an electrochemical wastewater treatment technology that is currently experiencing both increased popularity and considerable technical improvements.In this study, EC has been used for the removal of color from solutions containing C. I. Basic Blue 17 (BB17) used in the textile industry. This dye is used in the wool and blanket factories for fiber dyeing. In the EC of BB17 the effects of initial pH, electrolysis time, initial dye concentration, current density were examined in the presence of NaCl as electrolyte and energy consumptions were calculated. The dye in the aqueous solution was effectively removed when iron was used as sacrificial anode. It was found that >95% of the dye was removed from the solution under the optimum conditions such as; current density 8,738 mA/cm2, operating time 7 min and initial pH 4-8. The corresponding electrode and energy consumptions during the electrolysis were found to be 1.688 kg Fe/kg dye and 32.74 kWh/kg dye, respectively.