1975 Yönetmeliği'ne göre yapılmış yapıların yeni deprem yönetmeliğine göre performans değerlendirmesi
Performance evaluation based on 2007 Seismic Code of structures which are originally designed according to 1975 Seismic Code
  1. Tez No: 245245
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde mevcut betonarme binaların değerlendirilmesinde doğrusal ve doğrusal olmayan iki yöntem tanımlanmaktadır. Doğrusal yöntemde Deprem Yükü Azaltma Katsayısı RA, taşıyıcı eleman kesiti esasına bağlı olarak r = etki/kapasite şeklinde hesaplanmakta ve öngörülen sınır değerleri ile karşılaştırılmaktadır. Doğrusal olmayan değerlendirme yöntemi ise, taşıyıcı sistemin doğrusal olmayan davranışı esas alınarak yapılan incelemeye dayanmaktadır.Bu çalışmada, 1975 Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre Adapazarı'nda yapılmış olan ve 1999 Marmara Depremi'nden sonra farklı hasar durumuna sahip üç yapı sistemi, Yeni Deprem Yönetmeliği'nde yer alan doğrusal ve doğrusal olmayan performans analizi yöntemlerinin değerlendirme kuralları çerçevesinde incelenmiş ve elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda depremde hasar görmeyen yapı sistemi, doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan performans analizi yöntemleriyle incelenmiş ve yapı göçme durumunda bulunmuştur. Depremde orta hasar alan yapı sistemi, doğrusal elastik analiz yöntemlerinden Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Mod Birleştirme Yöntemi ile incelenmiş ve yapı sisteminin x yönünde güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Göçmüş yapı sistemi ise doğrusal elastik analiz yöntemlerinden Mod Birleştirme Yöntemine göre sınırlı bilgi, orta bilgi ve kapsamlı bilgi düzeyleri için ayrı ayrı incelenmiş ve yapının göçme durumunda bir performans sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, kullanılan yöntemlerin birbirine yakın sonuçlar vermesi gerektiğinin önemi üzerinde durmuştur.
Özet (Çeviri)
Seismic Code of Turkey determines two methods which are linear and nonlinear evaluations procedures for seismic safety evaluation of existing buildings. The code assumes a specific seismic load reduction factor RA by requiring precautions for obtaining structural system of ductility. The nonlinear evaluation method considers elasto-plastic behaviour of the structural system.In this study, three reinforced concrete structures, which prone to 17 August 1999 Marmara Earthquake and showed different performance levels are studied by using nonlinear and linear static procedures.Result of this studies showed that, undamaged structure?s performance was not the same with real performance level. But near damaged and collapsed down structure?s performance level was the same real performance level. Finally it is stressed that the results of the methods should be in detail so that they yield results with the acceptable level of accuracy.